fot. facebook.com/Taize.Polska/

Zakończenie Europejskiego Spotkania Młodych Taize w Madrycie

Sylwestrowa noc to zwieńczenie 41. Europejskiego Spotkania Młodych Taize w Madrycie. W ostatnim dniu roku młodzi Polacy uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Wieczorem odbyły się spotkania narodowe w parafiach. O godz. 23.00 rozpoczęło się czuwanie. Młodzi modlili się o pokój na świecie.

Nowy Rok powitano hiszpańskim zwyczajem. Młodzież miała zjeść 12 winogron – jedno po każdym uderzeniu zegara. Według tradycji ma to przynieść pomyślność w nowym roku.

Wspólna zabawa jest częścią ekumenicznego spotkania młodych. O jednoczącym charakterze wydarzenia mówi jego uczestnik Kamil.

– Na Taize warto przyjechać, aby doświadczyć wspólnoty – jedności z innymi narodami. Ludzie nie podchodzą do ciebie jako do kogoś obcego, mimo że kompletnie ciebie nie znają, nie wiedzą skąd jesteś i jakie masz przekonania. Każdy podchodzi do ciebie z uśmiechem i chce się z tobą zaprzyjaźnić. Nawet nie zawsze trzeba dogadywać się we wspólnym języku. Często wystarczą same gesty, aby ludzie potrafili razem tańczyć, razem śpiewać, razem jeść, razem spędzać czas, razem wielbić Boga – podkreśla uczestnik tegorocznego Taize.

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taize odbędzie się w Polsce – po raz trzeci na miejsce spotkania wybrano Wrocław. Ostatni raz takie wydarzenie w Polsce odbyło się dziewięć lat temu w Poznaniu [czytaj więcej]

RIRM

drukuj