Madryt: Zakończyły się II Społeczne Dni Europejskie

„Europa jest wspólnotą życia i przeznaczenia”, czytamy w komunikacie podsumowującym II Społeczne Dni Europejskie, które odbyły się w Madrycie pod hasłem “Wiara chrześcijańska a przyszłość Europy”.

W wydarzeniu wzięło udział 200 delegatów z 31 krajów Europy. O swojej bliskości i modlitwie zapewnił ich papież Franciszek.

„Wobec kryzysu społecznego chrześcijanie mają wszystkie potrzebne narzędzia, aby tworzyć Europę bardziej braterską i solidarną, która postawi ludzką osobę w centrum swojego projektu” – czytamy w dokumencie. Panujący kryzys jest okazją, by chrześcijanie zaangażowali się w sposób zdecydowany “na rzecz Europy solidarności i pokoju”. Takie jest pragnienie uczestników madryckiego spotkania: świeckich, osób zakonnych i biskupów. Ukazało ono bogactwo i różnorodność wkładu chrześcijan w rozwój społeczeństwa na kontynencie europejskim.

Oprócz wykładów uczestnicy mogli wziąć udział w szeregu warsztatów poświęconych m. in.: przyszłości młodzieży europejskiej, imigracji, solidarności międzypokoleniowej oraz politykom prorodzinnym. Ważnym wydarzeniem było sobotnie czuwanie modlitewne w katedrze Almudena. Wspólnie z mieszkańcami Madrytu delegaci modlili się szczególnie o pokój w Europie i na Bliskim Wschodzie. Pamiętano także o wizycie papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim 25 listopada.

Madryckie spotkanie zakończyła uroczysta Msza św. w katedrze Almudena, której przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela. Przypomniał on o marszu w obronie życia, który w tym samym czasie odbywał się w 60 miastach w Hiszpanii.

Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

 

drukuj