Trwa europejski kongres nt. ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Madrycie trwa europejski kongres na temat ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Został zorganizowany w ramach obchodów 150-lecia przekazania obrazu Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela. Bierze w nim udział ok. 80 osób, zakonników i świeckich, którzy przyjechali ze wszystkich europejskich jednostek zgromadzenia redemptorystów – od Portugalii aż po Rosję.

Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy przekazał redemptorystom papież Pius

IX w 1866 r. Jak głosi tradycja, Ojciec Święty miał powiedzieć do ówczesnego przełożonego generalnego o. Maurona  te słowa: “Uczyńcie ją znaną na całym świecie!”

Jubileusz przekazania obrazu został rozłożony na trzy lata. Po głównych obchodach w ubiegłym roku, obecny został poświęcony misyjnemu przesłaniu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w XXI w. Wokół tego tematu obracają się poszczególne wystąpienia na madryckim kongresie maryjnym.

O przesłaniu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy dla współczesnego człowieka mówi o. Metod Marcel Lukačik CSsR ze Słowacji.

– Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy przynosi przesłanie Słowa Bożego i czyni je bardziej znanym. Dotyka nie tylko naszego rozumu, ale też emocji. Pomaga nam wchodzić w kontakt z Bogiem. Z jednej strony prowadzi nas droga świętości, byśmy zrozumieli Bożą miłość. Ta ikona jest właśnie znakiem miłości – podkreśla kapłan.

Uczestnicy kongresu mogą podzielić się doświadczeniami z pracy misyjnej, roli ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w duchowości misjonarza, a także podjąć wspólne projekty na przyszłość. Ponadto jest czas na modlitwę i poznawanie Madrytu.

Obrady zakończą się w niedzielę 7 maja.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj