fot. taize.fr

Turyn gospodarzem 43. Europejskiego Spotkania Młodych

Kolejne organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) obędzie się w Turynie – ogłosił w poniedziałek we Wrocławiu brat Alois, przeor tej wywodzącej się z Francji wspólnoty.

Tegoroczne 42. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM) odbywa się we Wrocławiu. Hasłem spotkania jest: „Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni”. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało około 15 tys. młodych ludzi z Europy, ale również m.in. z Hong-Kongu, Japonii, czy Korei.

W poniedziałek przeor wspólnoty Taizé brat Alois poinformował we Wrocławiu, że przyszłoroczne 43. Europejskie Spotkanie Młodzieży odbędzie się w Turynie we Włoszech.

Ksiądz arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia podkreślił, że organizacja przyszłorocznego ESM w Turynie to bardzo ważne wydarzenie dla tamtejszej diecezji.

„To podkreślenie naszej długiej przyjaźni ze wspólnotą Taizé” – mówił we Wrocławiu ksiądz arcybiskup.

Wskazał, że od wielu lat grupy młodych ludzi z jego diecezji regularnie udają się do Taizé.

„Grupy modlitewne związane ze wspólnotą Taizé rozproszone są w całej archidiecezji” – mówił.

Arcybiskup podkreślił również, że bardzo cenne dla niego były spotkania z założyciele wspólnoty Taizé – bratem Rogerem.

„To wszystko podkreśla jak głęboki i autentyczny jest związek między Turynem i Taizé” – wskazał.

Brat Alois podkreślił, że wspólnota Taizé była zapraszana do organizacji ESM w Turynie od wielu lat.

„Teraz bardzo się cieszymy, że możemy tam się udać. W Turynie jest głęboka tradycja wiary chrześcijańskiej i wielu młodych ludzi z tego region regularnie przyjeżdża do Taizé. Jesteśmy pewni, że wielu ludzi z Polski dołączy do nas w Turynie” – dodał przeor.

Główny elementem programu odbywającego się we Wrocławiu ESM są wspólne modlitwy, które prowadzone są jednocześnie w Hali Stulecia i kościołach w centrum miasta. Oprócz tego, uczestnicy ESM biorą udział w spotkaniach, których tematykę podzielono na cztery działy – „Duchowość”, „Kościół”, „Solidarność/Społeczeństwo” oraz „Sztuka i wiara”.

Bracia z Taizé organizowali Europejskie Spotkania Młodych w Polsce już kilkukrotnie. W 1989 i 1995 r. gospodarzem wydarzenia był Wrocław, w 1999 r. – Warszawa, a w 2009 r. – Poznań.

Pomysł organizowania pod koniec roku w jednym z miast Europy dużego międzynarodowego spotkania wyszedł od założyciela wspólnoty z Taizé brata Rogera. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty dotyczące kwestii religijnych, kulturalnych i społecznych. Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu i do wspólnej modlitwy o pokój.

42. Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu zakończą się 1 stycznia.

PAP

drukuj