W hołdzie poległym na ossowskim polu bitwy

Przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki jak co roku w rocznicę Bitwy Warszawskiej odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne dla Polski i Europy wydarzenie.

Modlitwa za dusze poległych żołnierzy przy Krzyżu Pamięci ks. Skorupki, a także uroczysta Msza św. w kaplicy na cmentarzu poległych w Ossowie celebrowana była przez ks. abp. Henryka Hosera. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej zaznaczył, mówiąc o zwycięstwie polskiego oręża nad bolszewikami, że Opatrzność Boża i historia związały nierozerwalnie pamięć o Bitwie Warszawskiej z uroczystością Wniebowzięcia NMP pod nazwą Cudu nad Wisłą. – O cudzie zwykliśmy mówić, gdy zjawiska lub wydarzenia wymykają się prawom natury, ludzkim obliczeniom, rachunkowi prawdopodobieństwa i proporcji sił. W znaczeniu religijnym cuda to specjalne interwencje Boga ze względu na dobro ludzi. Wobec nadciągającego czerwonego potopu polski afisz mobilizujący wzywał: „Do broni! Ratujmy Ojczyznę, pamiętajmy dobrze o naszym przyszłym losie” – powiedział ks. abp Hoser.

Po Mszy św. odbył się uroczysty Apel Poległych. Złożono wieńce na grobach żołnierzy, którzy zginęli w bitwie pod Ossowem, a także pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki przy tutejszej szkole. – Dzisiaj, obracając głowy, aby wspomnieć i uhonorować tych, którzy tyle lat temu wywalczyli tę wolność, siłą rzeczy patrzymy i na naszą polską wolność odzyskaną w 1989 roku. Cuda się zdarzają, zdarzają się chwile, kiedy dobro zwycięża, zwycięża sprawiedliwość nad niesprawiedliwością, kiedy zwycięża wolność nad niewolą, kiedy zwycięża wielkość wiary nad jej brakiem. Tak było w roku 1920, tak było w 1989 roku – powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Rocznicowe obchody odbyły się także w Radzyminie na cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku. Podczas uroczystości odczytano list prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przypomniał on znaczenie walk pod Radzyminem, które były w tym miejscu jednymi z najcięższych podczas obrony stolicy przed bolszewikami. „Bohaterstwo i poświęcenie żołnierza polskiego tutaj zatrzymało pochód armii bolszewickiej” – stwierdził prezydent. Bitwa Warszawska zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę. Bitwa uznana została za 18. przełomową bitwę w historii świata.

Izabela Borańska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl