Otworzyć umysł i serce

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbyło się wielkie, radosne dziękczynienie za dar XXIII Światowego Dnia Młodzieży w Sydney. W dziękczynieniu wzięli udział pielgrzymi przybywający pieszo na Jasną Górę, ale przede wszystkim uczestnicy tegorocznego ŚDM oraz ci, którzy brali udział w spotkaniach Sydney w Polsce. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, a homilię wygłosił ks. bp Henryk Tomasik z diecezji siedleckiej, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

W homilii ks. bp Henryk Tomasik podkreślił, że w sposób szczególny w wielkie Boże tajemnice została włączona Maryja. – Matka Boża na drodze naszej pielgrzymki wiary uczy dziękczynienia Bogu za wielkie rzeczy. Pod opieką Matki Bożej pragniemy dziękować za wielkie rzeczy, które wydarzyły się na Jasnej Górze w 1991 roku, i za te wielkie rzeczy, które wydarzyły się w Australii, i za spotkania Sydney w Polsce – mówił kaznodzieja. Zaznaczył, że dziękujemy za działanie Ducha Świętego, za „wielkie święto wiary”, jak określił XXIII Światowy Dzień Młodzieży Papież Benedykt XVI.

Spotkanie zainaugurowało świadectwo jednej z uczestniczek spotkania w Sydney. Zgromadzonych na jasnogórskim szczycie witał o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Z młodzieżą modlili się ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, ks. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, ks. bp Jan Tyrawa, biskup diecezji bydgoskiej, ks. bp Andrzej Dziuba z diecezji łowickiej, ks. bp Jan Wątroba z Częstochowy, a także kapłani – opiekunowie pieszych pielgrzymek, które dotarły na Jasną Górę.

– Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za to wielkie dobro, ale także stajemy z naszym błaganiem o to, aby rzeczywiście umysły i serca były otwarte na działanie Ducha Świętego i abyśmy poważnie potraktowali wszystkie wskazania Ojca Świętego skierowane do każdego z nas – podkreślił ks. bp Henryk Tomasik. Przypomniał, że Ojciec Święty w Sydney wzywał młodych do wielkiego dziękczynienia za dar wiary, który został nam dany jako skarb przekazany z pokolenia na pokolenie we wspólnocie Kościoła. W Sydney Ojciec Święty Benedykt XVI prosił młodzież, aby głębiej popatrzyła na dwa ważne sakramenty: chrzest i bierzmowanie. Jak zauważył ks. bp Henryk Tomasik, ze wskazań Papieża rodzą się bardzo ważne zadania: potrzeba zaangażowania w budowanie dojrzałych wspólnot, kształtowania dojrzałej miłości, której szczególnym wyrazem będzie postawa daru. Jak podkreślił kaznodzieja, zadania nakreślone przez Papieża są dla nas zobowiązaniem. Ksiądz biskup Henryk Tomasik zaznaczył, iż Ojciec Święty w Sydney pragnął pobudzić sumienia młodych ludzi całego świata, zadał im bardzo trudne, skłaniające do refleksji pytania, a wśród nich także to: Jaką spuściznę pozostawicie młodym ludziom, którzy nadejdą po was? – To wielkie wezwanie, to wielki alarm, który miał obudzić sumienia młodych ludzi – powiedział ks. bp Henryk Tomasik.

– W świecie trwa walka dobra ze złem, trwa także walka o wasze dusze. Miejcie, kochani, oczy otwarte, duch świata niesie poważne niebezpieczeństwa – mówił do młodych w homilii ks. bp Henryk Tomasik. – Poważnym zagrożeniem dla waszego życia jest relatywizm moralny, który charakteryzuje się odrzucaniem nie tylko Bożych przykazań, lecz także prawdy o tym, że istnieją obiektywne wartości i normy moralne, to wielkie zagrożenie dla młodego pokolenia. Zagrożeniem dla was, kochana młodzieży, jest subiektywizm, czyli przekonanie, że człowiek sam sobie wyznacza normy moralne. Wielkim, poważnym błędem popełnianym przez wielu młodych i nie tylko jest selektywne uznawanie Bożych Przykazań. Poważnym zagrożeniem jest niewłaściwe rozumienie miłości, wolności oraz oddzielanie jej od odpowiedzialności: za słowo, czyn, drugiego człowieka. Zagrożeniem jest sceptycyzm wobec tradycyjnych wartości takich jak: nierozerwalność małżeństwa, szacunek dla rodziców i nauczycieli, poszanowanie autorytetu ludzi starszych, prawdomówność, uczciwość. Ojciec Święty w Sydney zauważył jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Jest również coś złowieszczego w tym, że wolność i tolerancja jest często oddzielana od prawdy. Gdy wsłuchujemy się w nauczanie Ojca Świętego, rodzi się przed nami to wielkie zadanie, które jest wciąż aktualne: otworzyć umysł i serce na Boże Słowo, na działanie Ducha Świętego, ducha prawdy, miłości, mocy i świadectwa i bardzo poważnie potraktować Pana Boga w swoim życiu i własną wiarę – podkreślił ksiądz biskup.

Zgromadzeni na wielkim dziękczynieniu z wiarą odśpiewali Apel Jasnogórski: jestem, pamiętam, czuwam. Modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, inicjatora spotkań młodych, poprowadził ks. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Na zakończenie Eucharystii zgromadzeni na jasnogórskim szczycie zaśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę” i chwycili się za dłonie we wspólnocie wiary. Młodzi poszli za krzyżem w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Następnie miała miejsce modlitwa uwielbienia Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał dla człowieka. Radosne dziękczynienie słowem, gestem, tańcem poprowadził zespół ewangelizacyjny Mocni w Duchu, który śpiewał także podczas Mszy Świętej.

14-15 sierpnia 1991 roku na Jasnej Górze odbył się VI Światowy Dzień Młodzieży. Młodych do tronu Królowej Polski zaprosił wówczas Ojciec Święty Jan Paweł II, a zgromadził ich pod hasłem „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”. Zwyczaj Światowych Dni Młodzieży został zapoczątkowany i utrwalił się za pontyfikatu Papieża Polaka, jest kontynuowany przez Benedykta XVI. W tym roku zasadniczy etap XXIII ŚDM odbył się w dniach 15-20 lipca w Sydney w Australii. Słowa Chrystusa „Gdy zstąpi na was Duch Święty, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” stanowiły główny temat Orędzia, które Benedykt XVI skierował do młodych z racji tegorocznego ŚDM. Młodzi wsłuchiwali się w słowa o Duchu Świętym, Jego sprawczej mocy, o postawie świadectwa każdego chrześcijanina. Za spotkania, które były szczególnym doświadczeniem Boga, dziękowali wraz z Maryją.

Małgorzata Bochenek

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl