fot. PAP/Marcin Bielecki

Ustanowiono sanktuarium bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kobylance

W Kobylance w woj. zachodniopomorskim ustanowiono w sobotę Sanktuarium bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystościom przewodniczył delegat Ojca Świętego Franciszka ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

Przed tygodniem 12 września przeżywaliśmy beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. W sobotę za dar beatyfikacji dziękowano w Kobylance w woj. zachodniopomorskim. Miejscowy kościół został ustanowiony sanktuarium bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystościom przewodniczył delegat Ojca Świętego Franciszka ks. abp Jan Romeo Pawłowski. W homilii przypomniał, że Prymas Tysiąclecia przemierzał Polskę, aby wzywać do jedności, do miłowania innych, zawsze bronił rodzin.

– O jakże nam w Polsce i na świecie potrzeba mocnej rodziny, którą rozmaite siły próbują rozwalić. To nie jest tylko teoria, takie sobie mówienie, ponieważ lansuje się nam na każdym kroku tzw. nową rodzinę. Wyśmiewa się rodzinę, gdzie jest mama, tata i dzieci. Potrzeba nam także silnej ojczyzny – wskazywał ks. abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Ojczyzny, która jest naszą matką.

– Przestańmy się kłócić w polskim domu ojczystym, przestańmy się nienawidzić. Szukajmy tego co wspólne, tego co łączy, co pozwoli budować – apelował kapłan.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał że bł. ks. kard. Stefan Wyszyński wszystko w swoim życiu postawił na Maryje.

– Postawmy i my na Maryję. Uciekajmy się pod jej opiekę, nie pozwalajmy na szydzenie z Matki Boga na tej ziemi, na wieszanie jej wizerunku na śmietnikach, na hańbienie jakimiś kolorowymi aureolami, bo każdy akt poniżania Maryi jest poniżaniem Twojej i mojej Mamy i nie jest to żadna wolność artystyczna tylko diabelsko zaplanowane działanie. Tutaj potrzeba odważnego powiedzenia za Prymasem Stefanem Wyszyńskim: „Non Possumus”. Nie możemy się zgodzić na bluźniercze obrażanie Maryi na naszej ziemi na naszych oczach – mówił sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Ustanowienie sanktuarium w Kobylance ma symboliczny wymiar. Prymas Tysiąclecia był przyjacielem pierwszego proboszcza miejscowej parafii ks. Piotra Głogowskiego. Bł. ks. kard. Stefan Wyszyński zatrzymywał się w Kobylance w drodze do Szczecina.

TV Trwam News

 

drukuj