Zachodniopomorska policja przygotowana na finał Zlotu Wielkich Żaglowców

Przeszło 1,5 tys. policjantów i funkcjonariuszy służb mundurowych będzie dbało o bezpieczeństwo podczas, rozpoczynającego się w piątek, finału Zlotu Wielkich Żaglowców w Szczecinie. Na terenie imprezy wprowadzony będzie zakaz lotu dronów oraz używania materiałów pirotechnicznych.

We wtorek załogi biorące udział w The Tall Ships Races wyruszyły z litewskiej Kłajpedy. Jednostki mają do pokonania ostatni etap regat, liczący 250 mil morskich. W piątek rano są spodziewane w Świnoujściu, gdzie wyznaczono metę. Finał Zlotu Wielkich Żaglowców rozpocznie się w piątek w Szczecinie i będzie trwał do 8 sierpnia.

Ponad 1500 policjantów oraz funkcjonariuszy służb mundurowych z Pomorza Zachodniego będzie dbało o bezpieczeństwo podczas szczecińskiego finału regat – poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komisarz Przemysław Kimon.

Dodatkowo wspierać ich będzie 250 policjantów z innych województw, m.in. z:  Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy.

Komisarz Przemysław Kimon zapowiedział, że podczas imprezy codziennie będzie wychodziło do służby ok. 700 policjantów, a także: funkcjonariusze żandarmerii wojskowej, służby granicznej, straży miejskiej, izby celno-skarbowej i urzędu morskiego. Zwiększonej liczby patroli należy spodziewać się także na drogach prowadzących do Szczecina.

Podczas finału regat pracować będzie kilku niemieckich policjantów, którzy będą delegowani do służby patrolowej oraz do pracy na torze wodnym na odcinku Zalewu Szczecińskiego – dodał rzecznik zachodniopomorskiej policji.

W ramach zabezpieczeń imprezy wykorzystane zostaną metalowe barierki, a także po raz pierwszy postawione będą betonowe bloki, które uniemożliwią wjazd pojazdów na teren wydarzenia. Decyzję o umieszczeniu zapór podjęliśmy po analizie ostatnich wypadków m.in. z Nicei, gdzie w turystów wjechała ciężarówka. Na Wałach Chrobrego oraz na Łasztowni postawione zostaną tzw. posterunki przesiewowe, gdzie będzie odbywać się kontrola osób wchodzących na imprezę – wyjaśnił Przemysław Kimon. Jak podkreślił, działania policji będą opierać się na doświadczeniu zdobytym m.in. podczas ubiegłorocznych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Odrą w Szczecinie od 5 do 13 sierpnia. Zakaz lotów bezzałogowych statków powietrznych obejmuje obszar w promieniu 1 mili morskiej, licząc od mostu na Trasie Zamkowej. Będzie on chroniony przez system antydronowy Jastrząb. Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, wydał zakaz używania wyrobów pirotechnicznych na terenie całego Szczecina. Rozporządzenie obejmuje czas trwania finału regat od 4. do 9. sierpnia.

Odwiedzający finał regat turyści znajdą wszystkie najważniejsze informacje w bezpłatnej aplikacji na smartfony Sail Szczecin. Elektroniczny przewodnik zawiera m.in.: aktualny program wydarzenia, mapę cumowania poszczególnych jednostek wraz z ich zdjęciem i krótkim opisem.

W piątek w Szczecinie spodziewanych jest ponad 70 jednostek z 18 krajów. Przy nabrzeżach w centrum miasta zacumować ma m.in. portugalski żaglowiec Santa Maria Manuela, rosyjski Shtandart czy Dar Młodzieży.

W The Tall Ships Races 2017 biorą udział załogi złożone z grup młodych adeptów żeglarstwa, którzy zbierają morskie szlify na Bałtyku startując w trzech wyścigach: między Halmstad i Kotką, Turku i Kłajpedą oraz Kłajpedą i Szczecinem. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji na morzu będzie barwna parada załóg przemierzająca ulice centrum Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej. Szczecin już po raz trzeci – podobnie jak w 2007 i 2013 roku – będzie gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl