fot. Autorstwa © José Luiz Bernardes Ribeiro, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62316625

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Obchodzimy dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji jest ono również obchodzone jako Matki Bożej Zielnej.

Uroczystość została ustanowiona 1 listopada 1950 roku przez Ojca Świętego Piusa XII. Wówczas świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została potwierdzona jako dogmat wiary.

Jak podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ten dzień przypomina nam, że Maryja jest przykładem dążenia do świętości.

Kierownik Katedry Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwraca przy tym uwagę na wyjątkową rolę Bogurodzicy w Dziele Zbawienia.

 – Maryja jest naszą Matką, jak to przypomniał papież św. Paweł VI na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II (21 listopada 1964 roku), ogłaszając Ją Matką Kościoła. Maryja Wniebowzięta jest Matką Kościoła, jest naszą Matką i tym bardziej z wysokości nieba może roztaczać swoją macierzyńską opiekę na nas wszystkich. Nie tylko jest znakiem wskazującym nasze ostateczne powołanie do życia w niebie, ale jest także naszą potężną Przyczyną, naszą Orędowniczką w dążeniu do świętości, abyśmy razem z Nią, jako naszą Matką, osiągnęli spełnienie – akcentuje ks. Marek Chmielewski.    

W Polsce i innych krajach dzień ten jest nazywany także Świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święcone są zioła i kwiaty. W sanktuariach maryjnych gromadzą się rzesze pielgrzymów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl