fot. PAP/CAF

Ukazał się IV tom „Pro memoria” z zapiskami ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z lat 1956-1957

Ukazał się IV tom „Pro memoria” z zapiskami ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z lat 1956-1957. Opisuje on m.in. kontakty państwa i Kościoła. Prymas Tysiąclecia relacjonuje spotkania z przedstawicielami władz, rozpoczęcie Wielkiej Nowenny oraz podróż do Włoch w 1957 roku.

Zapiski z lat 1956-1957 związane są z czasem powrotu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego do posługi po trzyletniej nieobecności spowodowanej uwięzieniem. Dotyczą m.in. pracy duszpasterskiej w obu archidiecezjach: warszawskiej i gnieźnieńskiej oraz odnowienia kontaktów ze środowiskami katolików świeckich.

Tom opisuje również intensywny czas w kontaktach państwa i Kościoła, ks. kard. Stefan Wyszyński relacjonuje spotkania z przedstawicielami władz, ale również podróż do Włoch w 1957 roku.

Ważnym wydarzeniem związanym z tym czasem jest także rozpoczęcie Wielkiej Nowenny – programu duszpasterskiego przed tysiącleciem chrztu Polski, który prymas przygotował jeszcze podczas pobytu w Komańczy.

Redaktorem czwartego tomu jest Michał Białkowski we współpracy z Moniką Wiśniewską.

Zainaugurowana w 2017 r. seria wydawnicza „Pro memoria” jest pierwszą próbą całościowego i krytycznego wydania zapisków Prymasa Tysiąclecia – opatrzonych aparatem naukowym obejmującym wstęp, przypisy oraz indeksy. Tysiące codziennych notatek z ponad 30 lat posługi zostanie zebranych w 27 tomach „Pro memoria”. Do tej pory, łącznie z czwartym, ukazało się osiem pierwszych tomów, które obejmują zapiski od 1948 do 1961 roku.

PAP

drukuj