fot. https://twitter.com/BpIgnacyDec

[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Dzięki św. Tomaszowi z Akwinu uratowano naukę i ludzką racjonalność

Dzięki Akwinacie doszło nie tylko do uratowania Zachodu, ale także samej teologii jako racjonalnej nauki o objawionej prawdzie. Uratowano też naukę i ludzką racjonalność – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski, filozof, rektor Akademii Zamojskiej, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

W Kościele obchodzimy dziś wspomnienie św. Tomasza z Akwinu.

Jak zaznaczył autor felietonu, święty Tomasz żył w czasach bardzo trudnych.

– Świętemu Tomaszowi przyszło żyć w czasach bardzo trudnych, gdy cała cywilizacja zachodu przeżywała głęboki kryzys, spowodowany z jednej strony odchodzeniem całych społeczności od Pana Boga, a z drugiej strony zatruwaniem życia duchowego herezjami, błędami, ideologiami i fałszem –wskazał filozof.

Prof. Paweł Skrzydlewski zaznaczył, że św. Tomasz z Akwinu, dostrzegając błędy i wynikające z nich konsekwencje, podjął skuteczną pracę nad ukazaniem prawdy o tym, że nie ma w życiu ludzkim dwóch różnych, a zarazem sprzecznych prawd dotyczących tej samej sprawy.

– Duchowe antagonizmy są skutkiem błędu i fałszu, jaki wdarł się w ludzki umysł za sprawą nieuprawnionego mieszania poznania naturalnego z wiarą religijną. By jednak dostrzec ten błąd, by go przezwyciężyć na drodze pełnego poznania, należy zdaniem św. Tomasza nie tylko zwrócić się ku poznawanej przyszłości, ale trzeba nauczyć się używać swojego rozumu – podkreślił felietonista Radia Maryja.

– Akwinata dowodził, że brak poznawania przez ludzi świata, brak nakierowania rozumu na prawdę świata, niszczy w człowieku to, co jest największym darem Pana Boga. To jest intelekt – dodał.

Profesor zwrócił uwagę, że dziś podobnie jak w XIII wieku, wielu z odwraca się od poznawania świata, od darów Boga i bywa duchowo zatruwany gnozą, herezjami, błędami i fałszem.

– Wszystko to zabiera nam możność używania rozumu. Wolność i godziwe życie prowadzi nas w odmęty antycywilizacji, w której z diabelską pychą morduje się nienarodzone dzieci, chorych i starców. Wojująca głupota – często zorganizowana państwowo i międzynarodowo – w zagładzie całego rodzaju ludzkiego widzi cel swego działania i okazję do uwolnienia przyrody od człowieka – powiedział filozof.

Felietonista Radia Maryja zaznaczył, że możemy uratować siebie i powierzone nam dziedzictwo, gdy będziemy żyć w prawdzie.

–  Jak uczył nas św. Tomasz możemy to uczynić tylko wtedy, gdy nakarmimy rozum prawdą, a nasza dusza będzie otwarta na dary Boże. Poznana prawda wyzwoli nasz intelekt, da siłę i środki do odbudowy normalnego życia i do odrzucenia pseudokultury oraz barbarzyńskiej, bezbożnej cywilizacji – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski.

– Idźmy więc za św. Tomaszem, naśladujmy go w odważnym używaniu rozumu – zakończył felietonista.

Całość felietonu z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl