fot. Joanna Kruczyńska/diecezja-torun.pl

[TYLKO U NAS] O. prof. A. Derdziuk OFMCAP: Kiedy od wielu lat patrzę na formację młodych zakonników, to nieustannie odkrywam, że Bóg jest wierny i daje powołania. To jest nasza nadzieja

Ważne jest, aby w Kościele byli siostry i bracia, którzy będą pokazywali, że nasze pragnienie szczęścia jest realizowane w uszczęśliwianiu innych – podkreślił o. prof. Andrzej Derdziuk, członek Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, pracownik w Katedrze Bioetyki Teologicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Obchodzimy XXVI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił ten dzień, by zwrócić uwagę na osoby konsekrowane, które poświęciły swoje życie na służbę Panu Bogu.

– Papież Jan Paweł II, pisząc adhortację apostolską o życiu konsekrowanym w 1994 roku, wskazał, że „Kościół pod żadnym pozorem nie może się wyrzec życia konsekrowanego, ponieważ ukazuje ono wyraziście jego oblubieńczą naturę. To z niego rodzi się zapał i moc głoszenia Ewangelii całemu światu. Potrzebni są bowiem ludzie, którzy będą ukazywać ojcowskie oblicze Boga i macierzyńskie oblicze Kościoła, którzy będą umieli zaryzykować własnym życiem, aby inni mieli życie i nadzieję. Kościół potrzebuje osób konsekrowanych, które zanim podejmą służbę w takiej czy innej sprawie, pozwalają się przemienić Bożej łasce i stosują się całkowicie do nakazów Ewangelii”. Papież Polak miał świadomość tego, że Kościół żyje dzięki temu, że ludzie mają właściwą koncepcję Boga i swojego życiowego powołania. Mówił już o tym Katechizm Kościoła Katolickiego, że każdy z nas został powołany do tego, aby poznawać, kochać i służyć Panu Bogu. Życie konsekrowane w różnych jego formach jest odpowiedzią, którą Bóg daje nam  w Jezusie Chrystusie  – wskazał o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCAP.

Członek Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów zwrócił uwagę, że obecnie ludzie skupiają się na sobie, przez co trudno jest im ofiarować siebie Bogu i drugiemu człowiekowi.

– Dzisiejsza autonomia człowieka, która wypływa z antropocentryzmu, sprawia, że Bóg jest postrzegany jako rywal. Ludzie nie potrafią widzieć Boga jako życzliwego ojca, który stworzył dla nas świat i chce nas prowadzić przez życie. Dziś w sposób szczególny potrzeba świadectwa, że są ludzie, którzy zaryzykują swoje życie (…). Dziś wiem, że warto zawierzyć swoje życie Bogu – wskazał gość audycji.

Życie konsekrowane nie jest dziś przedstawiane jako atrakcyjne. We współczesnym świecie promuje się wygodne życie, gdzie walczy się o swoje prawa, a odrzuca obowiązki i odpowiedzialność.

– Bóg w serce każdego człowieka wszczepił pragnienie szczęścia. Szukamy tego szczęścia na różnych drogach. Ojcowie Soboru Watykańskiego pisali, że „człowiek nie inaczej osiąga swoją pełnię, jak tylko przez szczery dar z siebie” (…). Ważne jest, aby w Kościele byli siostry i bracia, którzy będą pokazywali, że nasze pragnienie szczęścia jest realizowane w uszczęśliwianiu innych – powiedział pracownik w Katedrze Bioetyki Teologicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Zakonnik zwrócił uwagę, że by móc owocnie i bezinteresownie świadczyć oraz pomagać innym, trzeba czerpać moc ze źródła, którym jest Pan Bóg.

– Jeśli się nie podłączymy do źródła mocy, miłości i nadziei, którą jest Bóg dostępny w Kościele, to wcześniej czy później skończy się nasza chęć uszczęśliwiania innych – podkreślił o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCAP.

Gość audycji „Aktualności dnia” poinformował, że obecnie w Polsce życie ponad 30 tys. osób konsekrowanych.

– Kiedy od wielu lat patrzę na formację młodych zakonników, to nieustannie odkrywam, że Bóg jest wierny i daje powołania. To jest nasza nadzieja – wskazał członek Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Zakonnik wskazał również, że bardzo ważnym wymiarem życia konsekrowanego jest wspólnota.

– Oprócz trzech ślubów życia konsekrowanego, czyli ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, bardzo ważna jest wspólnota. Wydaje się, że dziś wspólnoty są jeszcze bardziej potrzebne jako świadectwo, że możemy różnie żyć, ale jednoczy nas ta sama idea, czyli służba Panu Bogu – powiedział gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała audycja z udziałem o. prof. Andrzeja Derdziuka OFMCAP dostępna jest [tutaj].

 

 

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl