[TYLKO U NAS] Ks. abp S. L. Głódź: Radio Maryja jest ambasadorem, który kultywuje kulturę, język polski, tradycję i to wszystko, co Polskę stanowi

Radio Maryja jest ambasadorem, który kultywuje kulturę, język polski, tradycję i to wszystko, co Polskę stanowi – powiedział podczas obchodów 28. rocznicy powstania Radia Maryja ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

W trakcie uroczystości ks. abp Sławoj Leszek Głódź zaznaczył, że „28 lat to pokolenie, a nawet trochę więcej, bo pokolenie liczy się co 25 lat”.

– Na rocznicę składają się trzy rzeczy: czasy, ludzie i zdarzenia. Jakież to były czasy. Rok 1992, początek tzw. przemian ustrojowych. (…) Dzieła oczywiście stoją na ludziach. (…) Pamiętam czas, kiedy Radio Maryja nazywano nawet sektą. Potem twierdzą o. Rydzyka. Nie chcę więcej wymieniać. A co do zdarzeń, to odsyłam do archiwum Radia Maryja. W tych sektorach nazbierało się już wiele wycinków z gazet, epitetów, nie tyle pochwał, ile kłamstw. Ale ono trwa i to dzięki ludziom – powiedział duchowny.

Metropolita gdański w swoim przemówieniu wspomniał śp. prof. Jana Szyszko, podkreślając, że „on nie opuścił ani jednej rocznicy”.

– Minister trzykrotnie mianowany i trzykrotnie zwalniany. (…) Popłakuje pani Krystyna (żona śp. ministra – red.) oraz rodzina. Drzewa płaczą, także w Puszczy Białowieskiej – i te suche, i te żyjące – bo on był profesjonalistą. Można powiedzieć, że są ludzie wyciosani z jednego pnia, u których wszystko jest poukładane – co do ludzi, Boga, Ojczyzny, rodziny i wartości – wskazał.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź poruszył także kwestię roli, jaką toruńska rozgłośnia odgrywa wśród Polonii.

– Mamy placówki dyplomatyczne, wydziały konsularne, wydziały ds. kultury, ale dzięki Radiu Maryja język polski wszedł do wszystkich emigracyjnych domów. (…) Można powiedzieć, że Radio Maryja jest ambasadorem, który kultywuje kulturę, język polski, tradycję i to wszystko, co Polskę stanowi – zaznaczył metropolita gdański.

radiomaryja.pl

drukuj