[TYLKO U NAS] Dr A. Plucińska: Niedziela Chrztu Pańskiego to wielkie święto narodzin milionów chrześcijan

Niedziela Chrztu Pańskiego to wielkie święto, gdyż świętujemy narodziny milionów chrześcijan. Chrzest to wielkie wydarzenie nie tylko dla małego człowieka, ale dla całej wspólnoty parafialnej. Woda to nie gadżet czy rekwizyt, bo tak się słyszy w interpretacjach. Ona odgrywa wielką rolę w obrzędzie. Święto to jest także dniem wspomnienia swoich patronów, gdyż wiąże się z nadaniem imienia. Od patrona powinniśmy czerpać wszystko, co on ze sobą niósł – powiedziała dr Aldona Plucińska, etnograf, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na 9 stycznia 2022 roku przypadła Niedziela Chrztu Pańskiego. Święto to kończy okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj przedłużania tego czasu do święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego 2 lutego. [czytaj więcej]

– Pod każdą szerokością geograficzną woda to żywioł, który na przestrzeni tysięcy lat nie zmienił swojego znaczenia i jest symbolem życia. Ona daje życie i życie zabiera. (…) Woda była wykorzystywana np. do prowadzenia upraw, ale przede wszystkim do kultu. W świecie starożytnym były bóstwa związane z kultem wody. (…) Najczęściej zbierano się przy studniach, źródłach, sadzawkach. Obraz ablucji jest do dziś obecny, chociażby w kulturze hinduizmu – powiedziała dr Aldona Plucińska.

W średniowieczu jeszcze dochodziło do formy zanurzenia człowieka w wodzie. Natomiast zmieniło się to ze względów pragmatycznych oraz teologicznych. Nie trzeba bowiem zanurzać całego ciała, by zadziałała łaska Boga.

– Niedziela Chrztu Pańskiego to wielkie święto, gdyż świętujemy narodziny milionów chrześcijan za pomocą Chrztu świętego. (…) Chrzest to konkretny czas. To wielkie wydarzenie nie tylko dla małego człowieka, ale dla całej wspólnoty parafialnej. Woda to nie żaden gadżet czy rekwizyt, bo tak się słyszy w interpretacjach. Ona odgrywa wielką rolę w obrzędzie – wskazała etnograf.

Święto to jest także dniem wspomnienia swoich patronów, gdyż wiąże się z nadaniem imienia. Od patrona powinniśmy czerpać wszystko, co on ze sobą niósł – dodała.

Dr Aldona Plucińska zaznaczyła, że „w naszą kulturę wkrada się śmietnik”.

– Świętujemy swoje imieniny, ale najczęściej patron to drugie imię z Chrztu świętego. O drugim imieniu zapominamy, a warto byłoby się temu przyjrzeć – zwróciła uwagę.

Cała rozmowa z dr. Aldoną Plucińską dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl