By Piero della Francesca - The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=156304

Niedziela Chrztu Pańskiego

Przypada dziś Niedziela Chrztu Pańskiego. Święto to kończy okres Bożego Narodzenia. W Polsce jednak jest dawny zwyczaj przedłużania tego czasu do święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego 2 lutego.

Święto Chrztu Pańskiego skłania nas do tego, by wrócić myślami do swojego chrztu – mówiła dr Aldona Plucińska. Ekspert wskazała, że było to wielkie wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale całej wspólnoty rodzinnej i parafialnej.

Etnograf, wczoraj na naszej antenie, nawiązała również do znaczenia sakramentu Chrztu świętego i symboliki wody.

– Woda nie tylko wiąże się z dzisiejszym świętem oraz wspomnieniem naszego chrztu. W kalendarzu liturgicznym w kulturze tradycyjnej wiosną, czyli w porze budzenia się przyrody do życia, katolicy przeżywają święta Wielkanocy. W Wielką Sobotę ubieramy chrzcielnicę w świątyniach. To tam odbywa się potężny obrzęd ognia i wody. Jest to odnawianie przyrzeczeń, ale jednocześnie powinniśmy dziś wspominać swoich patronów, bo chrzest to nadanie imienia – wyjaśniła dr Aldona Plucińska.

Z okazji święta Chrztu Pańskiego o godz. 9.30 papież Franciszek będzie przewodniczył Eucharystii w Kaplicy Sykstyńskiej, tradycyjnie udzieli chrztu grupie dzieci.

Później o godz. 12.00 na Placu św. Piotra wraz z wiernymi odmówi Anioł Pański.

Transmisję z uroczystości przeprowadzi TV Trwam, a w południe również Radio Maryja.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl