fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Radosne świętowanie w Żywcu pod przewodnictwem ks. bp. Romana Pindla

Dzień dziś wesoły, bo monarchowie idą pokłonić się Bożej Dziecinie. Głoszą chwałę Bożą i swoją wiarę w Chrystusa – słyszeliśmy 6 stycznia 2022 roku podczas koncelebrowanej Mszy świętej pod przewodnictwem ks. bp. Romana Pindla, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, w kościele pw. św. Floriana w Żywcu – Zabłociu.

Radośnie było również, bo była okazja złożenia serdecznych życzeń naszemu Pasterzowi w 8. rocznicę święceń biskupich oraz ingresu do katedry św. Mikołaja w  Bielsku-Białej.

Ekscelencjo, ks. biskupie! W 8. rocznicę sakry biskupiej z wielką wdzięcznością i radością pragniemy Ci podziękować za posługę dla naszego kościoła diecezjalnego. Życzymy Ci światła i mocy Ducha Świętego  w tej zaszczytnej, ale jakże odpowiedzialnej pracy. Ująłeś to w głębokich słowach wypowiedzianych w dzień Twoich święceń kapłańskich: „Niech ofiara mojego życia tak się przed Tobą Panie Boże dokona, aby się Tobie podobała”. Niech Maryja – Matka Kościoła i Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa, która jest światłością świata, zachowa Cię w głębi swojego niepokalanego serca. Szczęść Boże!

W tej radosnej liturgii uczestniczyli wierni z okolicznych żywieckich parafii oraz różne zespoły i stowarzyszenia. A wśród nich: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Pilsko”, Zespół Pieśni i Tańca „Żywczanie” z Żywca, Jukace Zabłoccy, Stowarzyszenie Dzieci Serc z Radziechów, Wspólnota „Wiara i światło”, dzieci ze wspólnot parafialnych przebrane za aniołki, Wspólnoty dziecięce i młodzieżowe działające przy parafiach, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny, „Chorągiew Żywiecka” – Bractwo Rycerskie z Żywca, Królowie Kacper ze swoją świtą ubraną w kolorze czerwonym, Melchior ze swoją świtą ubraną w kolorze zielonym i Baltazar  ze swoją świtą ubraną w kolorze żółtym, husaria, grupa muzyczna, oraz przedstawiciele władz miasta Żywca i Starostwa Powiatowego z osobami zaproszonymi.

Rozpoczynając homilię, ks. bp Roman Pindel wyjaśnił: „Dzień dziś  wesoły” – ponieważ po zakończeniu Eucharystii wyruszamy w drogę. Mamy przed sobą określony etap i cel. Jesteśmy podobni do tych, którzy w Ewangeliach wyruszają, aby dotrzeć do Jezusa narodzonego w Betlejem. Wyruszymy z tej świątyni, by spotkać innych, aby razem przeżywać, wyznawać naszą wiarę  i radość z narodzenia Syna Bożego. Kontynuując homilię, kaznodzieja opisał kto od początku wielbił nowo narodzonego Jezusa, podając przykład zwierząt, pasterzy, aniołów, ale i władców oddających mu hołd i cenne dary w postaci złota, miry i kadzidła.

„Nie jesteśmy więc pierwsi, gdy budujemy aktualizujące szopki w kościołach, wystawiając jasełka czy idąc w orszakach Trzech Króli przez miasta i wioski” – mówił ks. bp Roman Pindel. 

Rozważania hierarcha zakończył pytaniem: Wreszcie rozważmy, że w dzień święta Objawienia Pańskiego, a więc proklamowania zbawienia dla wszystkich starych i nowych pogan, idziemy przez dzisiejszy Żywiec, ogłaszając „Dzień dziś wesoły”, ale czy  będzie to dzień wesoły dla wszystkich mieszkańców Żywca i okolicy?

Po uroczystej Eucharystii oprawionej śpiewem kolęd i pastorałek przez obecne w kościele zespoły muzyczne uformował się orszak i wyruszył w kierunku rynku, by dzielić się radością z obecności wśród nas Bożej Dzieciny. Korowód utworzony przez zespoły świeckie był atrakcyjny, kolorowy, urozmaicony, świadczący o wielkiej mobilizacji parafian. Patrzyliśmy na to z podziwem. Piękne stroje regionalne, różne góralskie akcenty, husaria na koniach, królowie w konnym powozie, dzieci przebrane za aniołki, muzycy, wszystko to potwierdzało przywiązanie do piękna, tradycji i wiary.

Na rynku, gdy rozległa się kolęda pt. „Mędrcy świata monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie”, królowie oddali pokłon Bożej Dziecinie i złożyli jej cenne dary. A potem rozpoczęło się radosne kolędowanie. Pod koniec uroczystości słowa podziękowań za tak pięknie zorganizowane wydarzenie i liczny udział Żywczan, skierował do zebranych na rynku, burmistrz miasta Antoni Szlagor, a ks. bp Roman Pindel wyraził radość, że tak licznie zgromadzeni wierni głoszą chwałę Bożą i wyrażają wiarę w Chrystusa, udzielając na zakończenie Bożego błogosławieństwa.

Spotkanie na rynku zakończyło się przy śpiewie kolęd i pastorałek oraz  przygotowanych przez wolontariuszy smakołykach. Dostępny też był ciepły poczęstunek zorganizowany przez uczniów klasy wojskowej Zespołu Szkół Agroturystycznych i Ogólnokształcących z Żywca Moszczanicy na rzecz wsparcia 3-letniego Wiktorka z Węgierskiej Górki, walczącego o lepsze życie.

Uroczystość na rynku prowadził znany aktor Teatru Polskiego w Bielsku- Białej, Rafał Sawicki.

Urszula i Andrzej Omylińscy

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl