Wielki Odpust Tuchowski

Tuchowskie sanktuarium ponownie przywitało wiernych na Wielkim Odpuście Tuchowskim

Po zeszłorocznej przerwie tuchowskie sanktuarium ponownie przywitało  wiernych na Wielkim Odpuście Tuchowskim. Matka Boża Tuchowska, Pani Ziemi Tarnowskiej, oczekuje pielgrzymów, którzy przychodzą poświęcić Jej swoje troski i zmartwienia. Wszystkich przybywających zaprasza na spotkanie ze swoim Synem w Najświętszym Sakramencie. Hasłem, pod którym odbywa się tegoroczny odpust, brzmi: „Zgromadzeni z Matką Bożą Tuchowską na Eucharystii”

Tegoroczny Wielki Odpust Tuchowski rozpoczął się 1 lipca w wigilię Uroczystości Matki Bożej Tuchowskiej o godzinie 18:00. Wszystkich pielgrzymów przywitał kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o. Bogusław Augustowski CSsR. Rozpoczęciu wydarzenia towarzyszyła pielgrzymka strażaków, policji i orkiestr dętych. Głównym celebransem Eucharystii oraz kaznodzieją rozpoczynającym Wielki Odpust Tuchowski był ks. bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. [więcej]

Wielki Odpust Tuchowski

Duchowny rozpoczął swoją interpretację gromadzenia się z Matką Bożą na Eucharystii od podkreślenia, że Eucharystia jest ofiarą, która włącza nasze życie w niepowtarzalną ofiarę Chrystusa, a więc nasze problemy, choroby i zmartwienia. Matka Najświętsza uczy nas, by ofiarę przeżywać z zaufaniem Bogu, które sama wyraża poprzez swoje fiat.

Ksiądz biskup zachęcał, aby porzucić postawę pretensjonalności i dziękować za zbawienie oraz za wszystko to, co Bóg dla nas uczynił, tak jak Maryja dziękowała, wyśpiewując Magnificat. Wdzięczność ta wyraża się także w uczestnictwie w Najświętszej Ofierze. Ks. bp Stanisław Salaterski zaakcentował, że powinniśmy dziękować za wszystko, co Bóg uczynił tylko z miłości do nas. Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej przypomniał słowa papieża Franciszka: „Wielkie Boże miłosierdzie jest wolą odpowiedzialności Pana Boga za nas, słabych, zagubionych, czasem stawiających na niewłaściwe wartości”.

Wielki Odpust Tuchowski

Ostatnim wymienionym aspektem Eucharystii jest bycie Ucztą Miłości. Celem wizualizacji tej miłości możemy przypomnieć sobie spotkanie Maryi ze świętą Elżbietą. Spotkanie, z którego powinniśmy brać przykład w codzienności,  jest prześciganiem się w uprzejmości i komplementach. Każda Msza Święta przypomina, że Bóg uczynił tyle z miłości do nas, że możemy odwdzięczyć się przynajmniej dobrym słowem skierowanym do bliźnich.

Kończąc swoje kazanie, ksiądz biskup zwrócił się do przybyłych strażaków, policjantów i członków orkiestr, którzy wnoszą pokój w codzienne życie każdego, kogo napotkają.

Po Eucharystii inaugurującej odpust ksiądz biskup Stanisław Salaterski pobłogosławił wozy strażackie. Pielgrzymi natomiast mogli cieszyć się występami orkiestr, które przybyły tego dnia do tronu Tuchowskiej Pani.

Wielki Odpust Tuchowski zakończy się w piątek 9 lipca. Każdego dnia będzie można uczestniczyć w Mszach Świętych w godzinach: 6:00 (w niedzielę o 5:00), 7:00, 9:00, 11:00, 15:00 i 18:30.

Każdego dnia po pierwszej Eucharystii odśpiewane zostaną Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, zaś po ostatniej nastąpi podsumowanie dnia przed Cudownym Obrazem. Przed Mszami Świętymi o godz. 9:00 i o 11:00 można wziąć udział we wspólnej  modlitwie w intencji powołań, zaś przed Mszą o godz. 15:00 w Koronce do Miłosierdzia Bożego. Stałymi punktami dziennego programu jest także Różaniec na dróżkach różańcowych o godz. 16:30, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na dziedzińcu sanktuarium o godz. 17:15 oraz Nieszpory Maryjne o godz. 18:00. We wtorek miejsce Nieszporów zajmie Nabożeństwo do św. Gerarda, a w środę Nieustanna Nowenna. Wierni mogą uczcić Bożą Rodzicielkę swoim udziałem w Wieczorach Maryjnych, które kończą każdy dzień odpustu.

Pod ambitami codziennie będą obecni kapłani posługujący w konfesjonałach – w dni powszednie od 6:30 do 19:30, zaś w niedzielę księża będą spowiadać już od godziny 5:00.

Wielki Odpust Tuchowski

Wielki Odpust Tuchowski

br. Tomasz Pasieka CSsR/radiomaryja.pl

drukuj