fot. Aleksander Ćwik CSsR

Święto Matki Bożej Tuchowskiej

Ponad 100 tys. pielgrzymów przybywa początkiem lipca do Tuchowa, by uczcić Matkę Bożą Tuchowską, której święto dziś obchodzimy. W dniach od 1 do 9 lipca trwa zazwyczaj Wielki Odpust Tuchowski.

Tuchów to miasto na południu Polski, które położone jest 17 km na południowy wschód od Tarnowa. W głównym ołtarzu tuchowskiej świątyni „króluje” Matka Boża Tuchowska – Pani Tarnowskiej Ziemi.

Cudowny obraz, który był malowany farbami olejnymi na kredowym podkładzie bukowej deski o wymiarach 59×44 cm, pochodzi z XVI wieku. Dzieło przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Twarz Maryi jest niezwykle piękna. Duże i piękne oczy patrzą w zamyśleniu, jakby spoglądały w głąb duszy człowieka, a ciemne włosy spadają swobodnie na ramiona. W prawej ręce Matka Boża trzyma różyczkę. Boskie Dziecię wznosi lewą rękę – jakby do błogosławieństwa – a prawą podejmuje krzyż umieszczony na ziemskim globie.

Pierwsze wzmianki o pielgrzymkach do Tuchowa pochodzą z XVI wieku. W 1641 r. cuda zostały potwierdzone powagą Kościoła, co przyczyniło się do ożywienia kultu. Na miejscu drewnianego kościółka w 1683 r. stanęła obecna murowana świątynia. Pierwszymi opiekunami sanktuarium byli benedyktyni. W latach 1820-1843 miejscem opiekowali się ojcowie jezuici.

Od 1893 r. w Tuchowie pracują ojcowie redemptoryści. To zakonnicy ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela rozbudowali kościół i klasztor, doprowadzając do aktu koronacji, którego 2 października 1904 roku dokonał biskup tarnowski Leon Wałęga.

Od 1903 r. Prowincja Warszawska Redemptorystów prowadzi w Tuchowie własne Wyższe Seminarium Duchowne.

Miasto jest uznawane za główne sanktuarium diecezji tarnowskiej, ale przybywają do niego pielgrzymi również z dalszych stron. Poza tradycyjnymi nabożeństwami odpustowymi organizowanych jest wiele uroczystości specjalnych i okolicznościowych. Bardzo uroczyście obchodzi się rocznicę koronacji.

redemptor.pl/radiomaryja.pl

drukuj