Trwa Pielgrzymka Rybacka w Pucku

W Pucku trwa Morska Pielgrzymka Rybacka. Wydarzenie wpisuje się w coroczne uroczystości ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów puckiej Fary.

Jednym z punktów modlitewnego spotkania rybaków było nabożeństwo na wodach zatoki. Wzięły w nim udział kutry m.in. z Jastarni, Chałup i Władysławowa.

Po południu u stóp puckiej fary sprawowana była Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Pielgrzymka zakończy się uroczystym pożegnaniem rybaków o godz. 17.00. Po nim kutry wrócą do swoich portów.

Rybak Paweł Budda przypomina, że wydarzenie ma wielowiekową tradycję.

– To jest wydarzenie święta apostołów Piotra i Pawła, rybaków. Od wieków rybacy płynęli przez zatokę do Fary puckiej. Potem przeszkodziła w tym wojna, a następnie przeszkadzali komuniści. Ale rybacy płynęli nie zważając na żadne zakazy. Płaciliśmy mandaty, bo za dużo ludzi na jednostce. Po odwilży płyniemy co roku – podkreśla Paweł Budda.

Tegoroczna Morska Pielgrzymka Rybacka odbywa się w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem wydarzenia jest parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.

RIRM

 

 

 

drukuj