Drugi dzień V Międzynarodowego Kongresu w WSKSiM

Już drugi dzień w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa V Międzynarodowy Kongres ,,Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”. Prelegenci z 5-ciu kontynentów wskazują na rolę Kultury Chrześcijańskiej oraz potrzebę świadczenia o Chrystusie. 

Tradycyjnie Kongres rozpoczął się Eucharystią. Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel WSKSiM w Toruniu. Podczas homilii nawiązując do tematyki Kongresu, zwrócił on uwagę na degradowanie właściwego, pierwotnego wymiaru kultury chrześcijańskiej. Dziś szerzy się antykultura i konsumizm – akcentował.

–  Co nam oferują w naszych czasach? Oferują antykulturę, antyetykę, antypedagogika, wszystko co  -anty. „Tak jakbym słyszał tego anioła, który powiedział Bogu <<Nie. Nie będę>>. Wszystko anty. ,<<Jestem  przeciw Tobie’>>.  (…) Pojawia się pytanie: Czy opłaci się pracować nad sobą? – Opłaci się i po to są uczelnie. One są dla ludzi, którzy chcą coś więcej, którzy nie chcą być ,,miazgą’’ – mówił o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.


Podczas tegorocznego V Międzynarodowego Kongresu ,,Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”, po uroczystej Mszy św., rozpoczął się blok wykładów, których autorami są wybitni prelegenci z 5-ciu kontynentów.

W drugim dniu Kongresu pierwszy referat wygłosił Edmund Adamus, dyrektora  Departamentu ds. Małżeństwa i Życia Rodzinnego z Wielkiej Brytanii. Prelegent omówił temat dotyczący prawdy na służbie wolności, budowania cywilizacji miłości poprzez rodzinę w perspektywie angielskiej.

W trakcie trwania Kongresu uczestnicy mają również możliwość wysłuchania takich wykładów jak: ,,Obyczaje i myśl w postmodernistycznej Hiszpanii z perspektywy komunikacji’’, Osłabienie katolicyzmu w Ameryce Łacińskiej’’, ,,Nowe kulturowe, socjologiczne i religijne mutacje w Ameryce w kontekście globalizacji’’, ,,Rozłam między Kościołem i kulturą, chrześcijanie we współczesnych Niemczech’’.

Drugi dzień V Międzynarodowego Kongresu zakończy się dyskusją panelową. Kongres organizowany jest przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii KUL.

Patronat medialny nad kongresem objęły: Radio Maryja, Telewizja Trwam, „Nasz Dziennik”, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik rodzin katolickich „Źródło” i miesięcznik „W Naszej Rodzinie”. Całość konferencji transmituje  SIM Radio – internetowa, studencka rozgłośnia WSKSiM.

Kongres uwieńczy wystąpienie prof. dr hab. Piotra Jaroszyńskiego, wykładowcy KUL i WSKSiM, na temat ,,Kultura masowa czy kultura wysoka? Ideologiczny kontekst sporu o kulturę w Polsce’’.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl