Trwa V Międzynarodowy Kongres w WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej trwa V Międzynarodowy Kongres „Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”. W rozpoczętym dziś dwudniowym spotkaniu uczestniczą wybitni prelegenci, specjaliści z 5-ciu kontynentów.

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowaną, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Piotr Chyła, wikariusz warszawskiej prowincji Redemptorystów.

W homilii mówił on o „kulturze nieba”, której celem jest podążanie za Chrystusem. Perspektywa nieba powinna być podstawą wszelkiej działalności człowieka na ziemi – mówił o. Piotr Chyła.

– Przed wami dzisiaj bardzo ważne kwestie – Kultura i katolicy: szanse i zagrożenia. Cokolwiek będziecie mówić i nad czymkolwiek będziecie debatować niech w tym wszystkim na pierwszym miejscu będzie Osoba Jezusa Chrystusa, Człowieka i Boga, Boga i Człowieka. Bo w kulturze wymiar boski i ludzki przeplata się. Człowiek to nie tylko kwestia polityki, ekonomii, ale to coś więcej. W jego sercu zaszczepione jest sacrum, jest piękno Boga. Ku temu zmierzamy – mówił o. Piotr Chyła, wikariusz warszawskiej prowincji Redemptorystów.

Jako pierwszy swój referat wygłosił J.Em. ks. kard. dr h.c. Zenon Grocholewski, prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego

W referacie „Kościół Katolicki a Kultura” nadesłanym w formie audiowizualnej, ks. kard zwrócił uwagę na to jak postrzegany jest człowiek w Chrześcijańskiej Kulturze.

Chrześcijaństwo wydobyło najgłębszy i najważniejszy poziom bycia człowiekiem i to w wymiarze uniwersalnym, a więc odnoszącym się do każdego człowieka. Na tym poziomie i w tym wymiarze sytuuje się chrześcijańska koncepcja kultury. Koncepcja ta nie narzuca, ani nie zawłaszcza pojęcia kultury. Nie dąży do homogenizacji. Wskazuje jednak człowieka osobę jako podmiot i cel kultury, a którego negacja, negacja człowieka czy to jako podmiotu czy jako celu jest drogą każdej kultury do antykultury – powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski.

Został wygłoszony również wykład prof. Alfreda Co, członka Filipińskiej Komisji Kształcenia Wyższego.

Patronat medialny nad Kongresem objęło Radio Maryja, Tv Trwam, Nasz Dziennik, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik rodzin katolickich „Źródło” i miesięcznik „W Naszej Rodzinie”.

Spotkanie organizowane jest przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii KUL. Transmisję pierwszych dwóch wykładów przeprowadziło Radio Maryja i Tv Trwam. Całość transmituje akademickie SIM radio.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl