„Tak, POMAGAM!” – już po raz czwarty

Od dziś do jutra w 30. diecezjalnych Caritas organizowana jest czwarta świąteczna zbiórka żywności, pomocna tym najbardziej potrzebującym – rodzinom i osobom samotnym. Zbiórce towarzyszy hasło: „Tak, POMAGAM!”.

Podczas świątecznej zbiórki, którą przeprowadzą Parafialne Zespoły i Szkolne Koła Caritas w supermarketach i sieciach handlowych w całej Polsce, wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas, przygotują wielkanocne śniadania i posiłki.

W tym roku Caritas w Polsce zwraca szczególną uwagę na rodziny, które nie są objęte żadną formą pomocy socjalnej, gdyż ich dochód przekracza próg wyznaczony przez urzędy.

– Codziennie do diecezjalnych placówek Caritas zgłaszają się ludzie proszący o wsparcie materialne i finansowe. Wielu z nich wraca z MOPS-u lub GOPS-u i jest pozostawionych samym sobie. Pomóc właśnie takim rodzinom to zadanie dla Caritas, które realizujemy od lat  dlatego w tym roku, paczki żywnościowe z artykułami spożywczymi, trafią w pierwszej kolejności do nich – wyjaśnia dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Caritas pomoże również rodzinom i osobom samotnym objętym już systemową pomocą Caritas. Po bożonarodzeniowej zbiórce, podczas której wolontariusze zebrali ponad 250 ton żywności, paczki trafiły do prawie 80 tys. osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez 30 diecezjalnych Caritas. W akcję zaangażowanych było prawie 8 tysięcy wolontariuszy PZC i SKC, którzy zbierali żywność w 1200 sklepach.

Dziś i jutro zbierane będą artykuły codziennej potrzeby, takie jak: słodycze dla najmłodszych, herbata, mleko, napoje, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, majonez, ogórki konserwowe, chrzan w słoiczku oraz konserwy mięsne i rybne. Do kosza można wrzucić także bakalie, aromaty do ciast, proszek do pieczenia i cukier waniliowy.

Zbiórka Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Zbiórka pod hasłem „Tak, POMAGAM!” będzie prowadzona w 30. sklepach w Bielsku Podlaskim, Boćkach, Brańsku, Drohiczynie, Hajnówce, Jabłonnie Lackiej, Łochowie, Mielniku, Oleksinie, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie.

Przez dwa dni prawie 400. wolontariuszy Caritas będzie zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności oraz łatwe w przechowywaniu. Do koszy można też wrzucać środki czystości. Jednocześnie zbierane będą pieniądze, które w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na działalność świetlic dla dzieci i młodzieży oraz Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

Zbiórka Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje zbiórkę żywności w sklepach w Częstochowie, Radomsku, Zawierciu i Wieluniu. Zebrana żywność będzie przekazana dla najbiedniejszych rodzin w postaci paczek świątecznych.

Zbiórka przeprowadzana jest na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych Nr 47/2012 z dnia 29 lutego 2012r i postanowienia Ministra Administracji i Cyfryzacji Nr 5/2012 z dnia 23 listopada 2012r i jest częścią ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Caritas Polska.

Caritas/RIRM

drukuj