Składamy plon naszych wiernych serc

„Przychodzimy dziś na bralińskie Pólko, aby być świadkami podniosłego aktu ukoronowania Maryi. Chcemy wsłuchać się w Jej królewskie rozrządzenie, które bezustannie powtarza ludom i narodom, królestwom, państwom, wspólnotom ziemi” – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański podczas homilii wygłoszonej z okazji koronacji Matki Boskiej Pólkowskiej w Sanktuarium na Pólku pod Bralinem (Diecezja Kaliska).

Dziś w sanktuarium maryjnym ziemi bralińsko-kępińskiej na Pólku k. Kępna odbyła się koronacja papieskimi koronami obrazu Matki Bożej Pólkowskiej. Eucharystii przewodniczył ks. kard. senior Henryk Gulbinowicz.

Korony, które zostały nałożone na obraz Matki Bożej Pólkowskiej zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka 1 maja br. na Placu św. Piotra.

Metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź w homilii zaznaczył, że „kościół pragnie podkreślić niezwykłą macierzyńską godność Najświętszej Maryi Panny – Matki Stworzyciela”. Ponadto dodał, że uzasadnieniem królewskiej godności Maryi jest Jej współudział w dziele odkupienia Jej Syna.

–  Jesteśmy – polski naród – adresatami tej macierzyńskiej miłości. Król Jan Kazimierz imieniem włodarstwa swego obwołał Maryję Królową Korony Polskiej. Maryja, nasza Królowa, rozpala w naszym narodzie – jakże często doświadczanym przeciwnościami – moce zwycięstwa duchowego, pragnienie odrodzenia, wolę naprawy życia, stosunków społecznych, uwarunkowań politycznych. Maryja, Królowa Polski, ukazuje nam piękno i siłę wiary, wierności Chrystusowi, wartość wolności, imperatyw dążenia do sprawiedliwości, ładu serc w życiu rodzin, wspólnot, narodu  – zaznaczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański wskazał również, że w dzisiejszych czasach toczy się brudna fala ideologii skierowana ku świętości rodziny i małżeństwa. Ale to właśnie „światło prawdy” – Jezus rozświetla drogi naszego życia.

Przyszedł taki czas, że przez szeroko otwarte ku światu bramy ojczyny poczęły przenikać ideologiczne prądy obce duchowi polskiej ziemi, wrogie chrześcijaństwu, niekiedy w brutalny sposób podważające uświęcone zasady życia, prawa Boże, ludzką godność. (…) Jako ludzie wiary, jako uczniowie Jezusa, mamy świadomość, że do tego co prawdziwie dobre, prowadzi nie absolutna wolność, lecz taka wolność, która przeżywana jest w Prawdzie. Znamy kształt tej Prawdy, jej Imię. Tą Prawda, jest Jezus, Jego Ewangelia – podkreślił w homilii ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

* * *

Wizerunek Matki Bożej Pólkowskiej pochodzi z XVII wieku, gdzie najpierw gromadził wiernych okolicznych wsi i miast w małym drewnianym kościółku na wzgórzu nieopodal Bralina. Następnie Obraz został umieszczony w zbudowanej w roku 1711 przepięknej drewnianej świątyni, dzisiaj słusznie nazywanej perłą architektury drewnianej w Polsce. Szybko zasłynął on łaskami, bowiem pielgrzymi z wiarą w orędownictwo i pomoc śpieszyli do Maryi, Pani Pólkowskiej.

Do Maryi przybywali pielgrzymi nie tylko z okolicznych parafii ziemi bralińskiej, kępińskiej, ostrzeszowskiej, czy sycowskiej, ale z południowej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego i z innych rejonów kraju. Doświadczali oni wielu łask Bożych, w tym świętym miejscu, za pośrednictwem Matki Bożej. Wypraszali zarówno duchowe radości i uzdrowienia, o czym nierzadko wspominają kroniki pólkowskie opisujące cudowne działanie Boga uzdrawiającego duchowo i fizycznie wiernych za przyczyną Matki Bożej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl