ŚDM: rozpoczęły się Dni w Diecezjach

Dziś rozpoczynają się Dni w Diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi z całego świata przyjeżdżają do Polski już od kilku dni, ale ich powitanie w parafiach zaplanowano na dziś wieczór.

Dni w Diecezjach mają pomóc im odkryć Polskę i polski Kościół. To czas na spotkania z rówieśnikami i rodzinami, które ich goszczą, czas na modlitwę, wycieczki, wizyty w muzeach i teatrach.

Do Polski przybyła m.in. grupa z Massachusetts w USA m.in. Diana i Silvia.

– Bardzo się cieszę. Jestem pierwszy raz w Polsce, naczekałam się długo, ale w końcu jestem. W tygodniu poprzedzającym ŚDM jeździmy po całym kraju i zwiedzamy różne kaplice, kościoły – mówi Diana.

– To jest mój trzeci raz na ŚDM. Byłam przedtem w Brazylii i Hiszpanii. Modliłam się dużo w tej intencji i sama chciałam przyjechać, jako wolontariusz i miałam tę szansę, aby przyjechać na 6 miesięcy – podkreśliła Silvia.

Dni w diecezjach zakończą się 25 lipca. Wtedy większość pielgrzymów uda się do Krakowa na spotkanie z Ojcem św. Franciszkiem.

Metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił dzisiaj drewnianą monstrancję wykonaną na ŚDM przez członków krakowskiej Wspólnoty Emaus, pomagającej bezdomnym. Wykonało ją czterech bezdomnych. Praca trwała dwa tygodnie.

Wraz z symbolami ŚDM: krzyżem i ikoną matki Bożej znajdzie się ona w namiocie adoracji w Parku Jordana, w którym będą się modlić tysiące pielgrzymów.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, zauważył, że choć monstrancja jest prosta, to bardzo wymowna. Z pewnością spodoba się papieżowi Franciszkowi – dodał metropolita krakowski.

– On ciągle mówi o prostocie, o ubóstwie, a tam właśnie nie ma złota. Jest trochę szyby, drewna. Sama monstrancja przyczyni się również do skupienia i zachęty do modlitwy – powiedział ka. Kard. Stanisław Dziwisz.

Monstrancja wraz z podstawą ma ok. 1,8 m wysokości. Kształtem nawiązuje do logo ŚDM. Jest zrobiona z drewna bukowego, podstawa z jesionowego. Została pokryta olejem i woskiem, które wydobyły jeszcze naturalne piękno drewna.

Monstrancja po ŚDM pozostanie w Archidiecezji Krakowskiej i będzie używana podczas dużych uroczystości.

Światowe Dni Młodzieży pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach koło Wieliczki.

RIRM

drukuj