Rosja: Koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej w Irkucku

Uroczystości koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej odbyły się w Irkucku. „Kościół katolicki w Rosji czekał na tę chwilę 15 lat” – powiedział PAP proboszcz irkuckiej katedry ksiądz Włodzimierz Siek.

„Historia tej figury jest bardzo symboliczna. Korona była gotowa już w 2002 r., ale doszło do wydarzeń, które uniemożliwiły wówczas koronację” – opowiada PAP ksiądz Włodziemierz Siek, proboszcz parafii katedralnej pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Irkucku.

W 2002 r. ówczesny pasterz diecezji irkuckiej ks. bp Jerzy Mazur nie został wpuszczony do Rosji. Przez kolejne lata diecezja, obejmująca terytorium o powierzchni 10 mln km kw., funkcjonowała bez biskupa.

„Jeszcze w 2002 r. ksiądz biskup Jerzy Mazur zawiózł tę koronę do Rzymu, gdzie w Dzień Matki Bożej Różańcowej poświęcił ją ojciec święty, obecnie święty Jan Paweł II” – opowiada proboszcz parafii katedralnej w Irkucku.

„Wierni naszej parafii czekali na dzisiejszy dzień 15 lat. Koronacji dokonali obecny ordynariusz irkucki ksiądz biskup Cyryl Klimowicz oraz właśnie ksiądz biskup Jerzy Mazur, który był obecny przy początkach naszej diecezji” – powiedział ksiądz Włodziemierz Siek.

By umieścić koronę na głowie figury Matki Bożej, dwaj hierarchowie musieli się wspiąć po specjalnych schodkach na wysokość sześciu metrów – wyjaśnił duchowny.

W uroczystościach wzięli ponadto udział kapłani z wielu krajów i z różnych regionów Rosji, a także przedstawiciele środowisk polonijnych, dyplomaci oraz liczni wierni z Irkucka.

Irkucka świątynia została konsekrowana we wrześniu 2000 r. W lutym 2002 r. powstała diecezja św. Józefa w Irkucku.

GALERIA

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl