archwwa.pl

Przygotowano relikwiarz Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

Po wygłoszeniu formuły beatyfikacyjnej przez papieskiego wysłannika ks. kard. Marcello Semeraro 12 września do prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wniesione w procesji relikwie nowych błogosławionych. Specjalnie na tę okazję przygotowano dla nich relikwiarze.

W informacji przekazanej przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej podano, że w przypadku ks. kard. Stefana Wyszyńskiego relikwią będzie jego własnoręczne pismo, ponieważ przed beatyfikacją nie był otwierany sarkofag, w którym spoczywają jego szczątki w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Natomiast relikwią Matki Elżbiety Czackiej będzie umieszczony w kapsule fragment kostny, który został pobrany podczas procedury przeniesienia doczesnych szczątków Elżbiety Róży Czackiej z cmentarza zakładowego do kaplicy utworzonej w jej dawnym pokoju, przylegającym do kościoła w Laskach.

Relikwiarz Prymasa Stefana Wyszyńskiego zaprojektował i wykonał gdański artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej, tzw. sukni zawierzenia „Totus Tuus”.

Artysta wkomponował w relikwiarz oryginalny rękopis „Aktu osobistego oddania się Matce Bożej” i wizerunek jasnogórskiej ikony. ”

Ks. kard. Stefan Wyszyński ułożył akt podczas uwięzienia w Stoczku Warmińskim i tymi słowy ofiarował się Matce Bożej 8 grudnia 1953 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – wskazano w komunikacie.

Poinformowano, że relikwiarz Matki Elżbiety Czackiej, pierwotnie zaprojektowany przez s. Albertę Chorążyczewską FSK (absolwentkę Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych) jest dziełem artysty rzeźbiarza Marka Szali, autora m.in. ołtarza papieskiego pod krokwią w Zakopanem w 1997 r..

Relikwiarz wykonany w drewnie lipowym przedstawia wyrzeźbione dłonie Matki Elżbiety Czackiej, które delikatnie opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem brajla fragment Psalmu 126. Przyszła błogosławiona modliła się nim przed swoją śmiercią – wyjaśniono w komunikacie.

Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia Matki Elżbiety Czackiej. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma brajla – dodano w komunikacie.

Relikwiarze pozostaną już na stałe w Świątyni Opatrzności Bożej – docelowo znajdą się w panteonie polskich świętych i błogosławionych w kolistej nawie bocznej.

Po beatyfikacji relikwie Prymasa Stefana Wyszyńskiego trafią także do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie i do bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie.

Otrzyma je również konkatedra św. Jakuba w Olsztynie.

Po wojnie rządcą diecezji warmińskiej z tytułem wikariusza generalnego Prymasa Polski był ks. Wojciech Zink, który w 1953 r. jako jedyny zaprotestował po aresztowaniu i uwięzieniu Prymasa Polski. Sam ks. kard. Stefan Wyszyński wspominał w zapiskach, że bronił go tylko pies Baca i Niemiec, ks. Wojciech Zink z Olsztyna – zwrócono uwagę w komunikacie.

Relikwie Prymasa Stefana Wyszyńskiego będą również przechowywane w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Warmińskim. Prymas Stefan Wyszyński był więziony w tamtejszym klasztorze przez prawie rok – od 12 października 1953 r. do 6 października 1954 r. Relikwiarze trafią też do największych warszawskich parafii: Najświętszego Zbawiciela, Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie i św. o. Pio na Gocławiu (w diecezji warszawsko-praskiej). Wszystkie te relikwiarze przygotował również Mariusz Drapikowski

Prośby o relikwie Matki Elżbiety Czackiej napływają do założonego przez nią Zgromadzenia sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Proszą o nie proboszczowie parafii z różnych stron Polski, m.in. z Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia i z Warszawy. Wielu z nich ma rekomendacje swoich biskupów.

PAP

drukuj