fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Ponad 120 świętych i błogosławionych modliło się za życia w jasnogórskim sanktuarium

Ponad 120 osób, które po śmierci zostały wyniesione na ołtarze, modliło się za życia na Jasnej Górze – podało w Uroczystość Wszystkich Świętych biuro prasowe sanktuarium. To m.in. św. Faustyna Kowalska, św. Urszula Ledóchowska, bł. kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.

Przypadająca uroczystość Wszystkich Świętych ma wiernym Kościoła rzymskokatolickiego przypominać, że każdy z nich ma powołanie do świętości. To święto ma również zwracać uwagę, że śmierć nie jest końcem ludzkiej egzystencji, ponieważ powołaniem człowieka jest życie wieczne.

Jak napisała Mirosława Szymusik z zespołu prasowego Jasnej Góry, z tamtejszych klasztornych archiwów i zachowanych pamiątek wynika, że w sanktuarium modliło się za życia ponad 120 osób wyniesionych do chwały ołtarzy.

Jak zaznaczyła np. święta siostra Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka, modliła się na Jasnej Górze w 1933 i 1935 roku.

„Wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem jej dzieckiem, a ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co ją prosiłam” – pisała w swoim „Dzienniczku” s. Faustyna.

Inżynier, oficer armii rosyjskiej, powstaniec styczniowy, sybirak i zakonnik św. Rafał Kalinowski pisał w 1874 r.: „tłumy ludu zalegały wnętrze osady klasztornej i zapełniały klasztor i kościół”.

„Prawie z niebezpieczeństwem życia dotarłem do kaplicy Matki Boskiej, dla oddania orędowniczce naszej hołdu” – napisał św. Rafał Kalinowski po pielgrzymce dziękczynnej za zachowanie wiary w czasie zesłania.

Pielgrzymki na Jasną Górę w wieku młodzieńczym miały też przyczyniać się nieraz do utwierdzania w decyzji o dalszym życiu, np. o wyborze kapłaństwa. Jako przykład Mirosława Szymusik wymieniła męczennika Dachau, patrona polskich harcerzy, bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego, który odbył rekolekcje na Jasnej Górze po zdaniu matury.

W 1936 r. w pielgrzymce młodzieży, podczas której złożono Akademickie Ślubowania Jasnogórskie, uczestniczył ks. Jan Macha, który 20 listopada br. zostanie włączony w szeregi błogosławionych. Młodzież gromadził wówczas w sanktuarium duszpasterz środowisk akademickich w Warszawie bł. ks. Edward Detkens.

Wśród pielgrzymów jasnogórskich był też bł. Stanisław Kostka Starowieyski herbu Biberstein, uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej 1918-1920, kawaler Orderu Virtuti Militari. W 1937 r. był on inicjatorem i współorganizatorem ogólnopolskiej pielgrzymki ziemiaństwa na Jasną Górę w 1937 r. Ten działacz kościelny, społeczny i charytatywny zginął w obozie w Dachau.

Św. Józef Bilczewski w 1908 r. zwrócił się z prośbą do papieża Piusa X, aby do Litanii Loretańskiej dołączyć wezwanie: Królowo Korony Polskiej – módl się za nami. Następnie prosił o ustanowienie święta Królowej Polski 3 maja. Także dzięki jego staraniom św. Pius X w 1910 r. ufundował korony dla obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Innym czcicielem Maryi Jasnogórskiej był bł. zakonnik o. Honorat Koźmiński, który w 1903 r. wyszedł z inicjatywą do ówczesnego przeora Jasnej Góry o. Euzebiusza Rejmana o ustanowienie liturgicznego święta Matki Bożej Częstochowskiej. Był on też propagatorem pielgrzymki narodowej na Jasną Górę, która doszła do skutku w 1906 r. – z udziałem, jak relacjonowano, 500 tys. pielgrzymów.

Krzewicielem kultu Maryi Królowej Polski był także św. ks. bp Józef Sebastian Pelczar – w przekonaniu, że odzyskanie niepodległości i zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej było darem Bożym przez wstawiennictwo Królowej Korony Polskiej.

Św. Urszula Ledóchowska, wnuczka powstańca listopadowego, pamiętała z dzieciństwa obraz Matki Bożej Jasnogórskiej w gabinecie jej ojca. Przyjeżdżała tam często jako hrabina, a później siostra zakonna, modliła się i wygłaszała odczyty. Podczas jej beatyfikacji w Poznaniu w 1983 r. ołtarz zdobił Wizerunek Jasnogórski.

Św. Jan XXIII, który zanim został wybrany Papieżem, kilka razy odwiedził Polskę (na Jasnej Górze był w 1929 r.), po konklawe poprosił prymasa Polski, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, o modlitwę za niego przed Matką Bożą Częstochowską. Prymas zadeklarował codzienną Mszę świętą: od 6 listopada 1958 r. w Kaplicy Matki Bożej wieczorami celebrowana jest Msza św. w intencji następcy św. Piotra, której potem nadano też – z inicjatywy Jana XXIII – intencje modlitwy o ocalenie, pokój i pomyślność narodów.

Św. Jan Paweł II pielgrzymował na Jasną Górę przez wszystkie etapy swojego życia – po raz pierwszy z ojcem, jako uczeń szkoły powszechnej. W przemówieniu podczas inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 r. Jan Paweł II zwrócił się do Polaków: „Proszę was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie!”.

„Jasnogórski kierunek życia uważam za najlepszą cząstkę, którą Bóg pozwolił mi obrać” – mówił natomiast bł. ks. kard. Stefan Wyszyński.

Z jego duchowej wyobraźni i woli zrodziły się m.in. kontynuowane do dziś narodowe rekolekcje, czyli peregrynacja kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl