(fot.PAP)

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego

Dziś, w 32 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, zakończenia strajku i powstania NSZZ „Solidarność” zostanie poświęcony i odsłonięty pomnik ks. Prałata Henryka Jankowskiego.

 

O godzinie 17 w Bazylice św. Brygidy, zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczyć będzie Metropolita Gdański, ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.  Po Eucharystii nastąpi poświęcenie i odsłonięcie pomnika.

Plebania księdza Prałata była ostoją wolności – mówi Krzysztof  Dośla, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ks. Henryka Jankowskiego.

 

Ksiądz Prałat funkcjonował w wielu obszarach. Prowadził działalność charytatywną przez cały okres stanu wojennego. Dary, odzież, leki- to wszystko płynęło poprzez Bazylikę św. Brygidy i przez plebanię ks. prałata. Plebania i kościół były taką ostoją wolności, wolnego słowa. To był dom dla tych wszystkich, którzy kochali ojczyznę.” – mówi Krzysztof Dośla.

 

Jak dodaje Krzysztof Dośla, ks. prałat Jankowski do końca pozostał sobą.

 

„Warto również pamiętać, że wspólnie z księdzem Jerzym Popiełuszko, był pierwszym organizatorem pielgrzymki świata pracy na Jasną Górę. Również po roku 1989 pozostał sobą. Nie poddał się tzw. poprawności politycznej i mówił to, co uważał za słuszne, a nie to co uważano, że powinien mówić” – dodaje Dośla.

 

Ks. prałat Henryk Jankowski zmarł 12 lipca 2010 r. Miał 74 lata. Proboszczem parafii św. Brygidy został w 1970 r. Stał się kapłanem znanym w całej Polsce w dniach historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., gdzie odprawiał na miejscu msze św. podtrzymujące na duchu protestujących robotników.

 

Wypowiedź Krzysztofa Dośli:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj