fot. PAP

Protest przeciw „Golgota Picnic” w Gdańsku

Przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku o godz. 15.00 rozpocznie się protest przeciwko szerzeniu się bluźnierstwa religijnego w Polsce. Podobne akcje odbyły się już w wielu miejscach w Polsce.

Protest ma związek z bluźnierczą pseudosztuką „Golgota Picnic”, która może być zaprezentowana w 30 polskich miastach.

Po protestach środowisk katolickich i patriotycznych dyrektor poznańskiego Malta Festival odwołał „Golgota Picnic”, drwiącą z męki oraz śmierci Jezusa Chrystusa i obrażającą tym samym uczucia religijne katolików.

Wyświetlanie filmowej wersji paszkwilu pełnego pornografii, a także grupowe czytanie pseudo-sztuki zaplanowano m.in. w Lublinie, Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Wałbrzychu i Wrocławiu. Akcja powstała po tym, gdy w obronie widowiska stanęła m.in. Gazeta Wyborcza.

– Po początkowym entuzjazmie, kiedy ogłoszono, że spektakl został odwołany, okazuje się, że sprawa poszła w odwrotnym kierunku. „Gazeta Wyborcza” bardzo nagłaśnia i namawia do rozpropagowania tego przedstawienia w całej Polsce, dlatego uważamy że jak najbardziej sensowne jest przeciwstawienie się tego typu praktykom, tym bardziej, że nie jest to pierwsza obrazoburcza manifestacja przeciwko przedstawieniu ze strony sił nieprzychylnych chrześcijaństwu. Uważamy, że już czas skończyć z biernym przyglądaniem się rozwojowi całej sytuacji – mówi Jacek Konczal.

Jutro protest odbędzie się także przed teatrem Polskim, imienia Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Pseudosztuka „Golgota Picnic” pokazywana była m.in. w Brazylii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech. We Francji podobnie jak w Polsce spektakl spotkał się z protestem środowisk chrześcijańskich.

RIRM

drukuj