fot. Wojciech Parafinowicz

Pogrzeby dzieci utraconych

2 kwietnia w Pile oraz 9 kwietnia w Koszalinie odbędą się pochówki dzieci zmarłych przed urodzeniem.

W Koszalinie kolejny pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 9 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Ta część ceremonii będzie miała charakter ekumeniczny. Tym razem pochowane zostaną prochy 134 dzieci pozostawionych w koszalińskim szpitalu.

Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już zatem jedenasty pogrzeb dzieci utraconych. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już 2552 dzieci.

W Szczecinku drugi pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 2 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.

Podczas pierwszego zbiorowego pogrzebu dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalu w Szczecinku, który odbył się 17 października 2015 roku, pochowano prochy pięciorga dzieci. Podczas kwietniowego pogrzebu również zostaną pochowane prochy pięciorga dzieci.

Także 2 kwietnia, trzeci już pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Pile. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00 w parafii pw. św. Jana Bosko. Po Eucharystii sprawowane będą uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym przy grobowcu i Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano tam ciała 30 dzieci. Podczas kwietniowego pogrzebu pochowane zostaną prochy kolejnych 24 dzieci utraconych, pozostawionych w pilskim szpitalu.

Warto przypomnieć, że w kościele Mariackim w Szczecinku w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18.00 sprawowana jest Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka. W Koszalinie Eucharystia w tej intencji sprawowana jest w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów).

Wciąż nie jest znana data pogrzebu dzieci utraconych w Słupsku.

Ks. Wojciech Parafinowicz/ RIRM

drukuj