fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Podróż apostolska Papieża Franciszka na Słowację dobiegła końca

Zakończyła się podróż apostolska Ojca Świętego Franciszka do Słowacji. Papież w środę spotkał się z wiernymi pielgrzymującymi do maryjnego sanktuarium w Szasztinie.

Pielgrzymka papieża Franciszka na Węgry i Słowację była 34. zagraniczną podróżą apostolską Ojca Świętego. Biskup Rzymu odwiedził kraje katolickie w sercu Europy, którą teraz spycha się na margines – powiedział publicysta „Naszego Dziennika”, Sebastian Karczewski.

– Węgry, Słowacja i Polska to są kraje, które są traktowane jako państwa na marginesie. Sukcesem pielgrzymki jest to, że Ojciec Święty pokazał ludzi i wiarę katolików w tych krajach. To jest niewątpliwy sukces – zaznaczył red. Sebastian Karczewski.

Papież Franciszek w ostatnim dniu wizyty na Słowacji odprawił Mszę św. na błoniach koło maryjnego sanktuarium w Szasztinie. Uczestniczyło w niej ponad 45 tysięcy osób. Na środę przypada święto czczonej w tym miejscu Matki Bożej Bolesnej – patronki Słowacji.

15 września to od kilku wieków dzień narodowej pielgrzymki do miejsca kultu Matki Bożej Bolesnej. W homilii Ojciec Święty mówił, że Słowacja potrzebuje chrześcijan, którzy potrafią swoim życiem ukazać piękno Ewangelii. Chrześcijan, którzy krzewią dialog tam, gdzie stanowiska stają się nieprzejednane, a społeczeństwo podzielone.

– Maryja Dziewica jest wzorem wiary narodu słowackiego – wiary, która wyrusza w drogę, zawsze ożywiana prostą i szczerą pobożnością, zawsze pielgrzymująca w poszukiwaniu Pana. I także Wy, idąc, przezwyciężacie pokusę wiary statycznej, zadowalającej się obrzędem lub dawną tradycją. Wychodzicie natomiast ze swoich ograniczeń. Noście w plecakach wasze radości oraz smutki i czynicie z życia pielgrzymkę miłości do Boga i do braci – mówił Papież.

Biskup Rzymu w trakcie swojej wizyty apostolskiej spotkał się ze wspólnotą żydowską i romską. Przewodniczył liturgii bizantyjskiej. Rozmawiał z prezydent Słowacji, przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusu dyplomatycznego. [czytaj więcej]

Mottem papieskiej pielgrzymki na Słowację były słowa: „Z Maryją i Józefem na drodze do Jezusa”. Zawarta jest w nich nadzieja, że wizyta Ojca Świętego umocni wiarę Słowaków i odnowi w nich pragnienie kroczenia za Jezusem – wskazał ks. prof. Mirosław Sitarz.

– Biskup Rzymu ma za zadanie umacniać braci w wierze. Wizyta była po to, aby umocnić Czechów, Słowaków, a także braci z Węgier, zwłaszcza z okazji Kongresu Eucharystycznego – powiedział ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji i administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po południu papież Franciszek odleciał do Rzymu. Na pokładzie samolotu odbyła się konferencja prasowa Ojca Świętego.

TV Trwam News

drukuj