fot. PAP/EPA

Papież Franciszek z wizytą w przytułku dla ubogich

Ojciec św. Franciszek powiedział we wtorek podczas wizyty w przytułku dla ubogich, położonym na terenie Watykanu, że „dziki kapitalizm wpoił logikę zysku za wszelką cenę”. „Dać, aby otrzymać, to wyzysk, który nie zważa na osobę” – powiedział Papież. 

„Rezultaty tego widzimy w kryzysie, jaki teraz przeżywamy” – mówił Ojciec św. Franciszek w przytułku zwanym Darem Maryi.

Podczas wizyty z okazji 25. rocznicy jego otwarcia przez błogosławionych Jana Pawła II i Matkę Teresę z Kalkuty, Papież mówił o potrzebie „przywrócenia sensu dawaniu, bezinteresowności i solidarności”.

„Ten dom jest miejscem, które uczy miłości, jest szkołą miłości, która uczy wychodzić naprzeciw każdemu człowiekowi nie dla zysku, lecz z miłości” – dodał Ojciec św.

Wyznał następnie: „Chciałbym, aby seminarzyści z całego świata przyjechali tu, by bezpośrednio doświadczyć tego, czym jest służba”. Wyraził przekonanie, że w takim miejscu przyszli księża najlepiej mogą zapoznać się z „niezbędnym aspektem misji Kościoła” i uczynić z niego „skarb swej posługi”.

W spotkaniu z Ojcem św. uczestniczyli podopieczni przytułku oraz prowadzące go siostry ze zgromadzenia Misjonarek Miłości założonego przez Matkę Teresę.

Wydają one posiłki, udzielają gościny bezdomnym kobietom i dziewczętom oraz niosą pomoc rodzinom.

PAP/RIRM

drukuj