Autor: Robert Sobkowicz /Nasz Dziennik
https://naszdziennik.pl/galeria/243493,zegnamy-matke-anicete.html

Pogrzeb Matki Anicety – przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej

W sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto odbył się w środę pogrzeb Matki Anicety Borowskiej, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ordynariusz diecezji warszawsko–praskiej, ks. bp Romuald Kamiński.

W homilii ordynariusz diecezji warszawsko–praskiej podkreślił, że Matka Aniceta była odważną matką, której zależało żebyśmy byli prawdziwie dziećmi Bożymi.

– Żeby niósł nas przez życie Duch Boży, a więc chciała piękna duchowego w najwyższym formacie i pragnęła, aby ta moc Boża towarzyszyła każdej siostrze – wskazał ks. bp Romuald Kamiński.

Matkę Anicetę pożegnała jej rodzona siostra, s. Kamila Borowska, która również należy do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

– W ostatniej chwili życia dane było Tobie zawierzyć całe zgromadzenie Matki Bożej Loretańskiej i przy mojej pomocy odnowiłaś śluby zakonne – wspominała s. Kamila Borowska CSL.

Matka Aniceta przeprowadziła Zgromadzenie przez obchody roku jubileuszu 100-lecia jego istnienia. Doprowadziła również do konsekracji kościoła w sanktuarium maryjnym w Loretto. W tym roku przeżywała jubileusz 50-lecia swoich ślubów zakonnych.

– Zatroskana o apostolstwo Zgromadzenia myślałaś, jak zaradzić potrzebom w wydawnictwach i drukarniach, pracy wśród dzieci i młodzieży, potrzebom duszpasterskim rozwijającego się sanktuarium w Loretto. Przeniknięta duchem misyjnym wysłałaś także na krańce świata dwie nasze siostry – podkreśliła s. Brygida Olęcka CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Siostra Aniceta pracowała w centrali Radia Maryja w Chicago. Przez wiele lat ściśle współpracowała z katolicką rozgłośnią – mówił jej założyciel, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Poznałem Matkę, jak rozpocząłem współpracę z Siostrami. Na samym początku istnienia Radia Maryja. Układała nam się bardzo dobrze ta współpraca, podobny charyzmat – ewangelizacja przez media – wskazał Dyrektor Radia Maryja.

Przełożona generalna współpracowała również z „Naszym Dziennikiem” – przypomniał prezes spółki wydającej gazetę, Marcin Nowina Konopka.

– Bardzo konkretnie, bardzo twardo stąpała po ziemi, a jednocześnie to wszystko było z myślą, że za tym jest coś więcej, coś nieskończonego, i że tam jest nasz cel – dodał.

W trakcie pogrzebu odcztane zostały listy od ks. abp. Salvatore Pennachio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Matka Aniceta została pochowana na cmentarzu w Loretto. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj