fot. TT/@PocztaPolska

Poczta Polska i Nuncjatura Apostolska w Polsce zaprezentowały wspólny znaczek honorujący papieża Pawła VI

Poczta Polska we współpracy z Nuncjaturą Apostolską w Polsce wprowadziła w poniedziałek do obiegu znaczek upamiętniający stulecie posługi przyszłego papieża Giovanniego Battisty Montiniego w nuncjaturze w Polsce i 60. rocznicę wyboru papieża Pawła VI – poinformowała Poczta Polska.

Prezentacja znaczka odbyła się w poniedziałek w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. https://nuncjatura.pl/

Cytowany w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że „bohaterem tego spotkania jest człowiek, który został papieżem”. Przypomniał, że ks. Giovanni Battista Montini posługiwał w nuncjaturze w Warszawie od maja do listopada 1923 r.

Pełniący obowiązki nuncjusz apostolski w Polsce, ks. prał. Pavol Talapka, zauważył, że ks. Montini patrzył na mieszkańców Warszawy i podziwiał ich wiarę.

„W jednym z listów pisał, że polski duch zawsze znajdował schronienie w Kościele. Papież Polak nazywał Pawła VI swoim wielkim poprzednikiem i ojcem” – dodał.

Autorem projektu znaczka, na którym widnieje zdjęcie ks. Giovanni Battisty Montiniego z 1923 r., jest Paweł Myszka.

Giovanni Battista Montini urodził się w 1897 roku. Do seminarium duchownego w Brescii wstąpił w 1916 r, a święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1920 roku. Niedługo po ukończeniu studiów na Kościelnej Akademii Szlacheckiej (dziś Papieskiej Akademii Kościelnej) w Rzymie, w maju 1923 r., młody ksiądz Montini rozpoczął pracę w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie jako sekretarz ówczesnego nuncjusza ks. abp. Lorenzo Lauriego.

W Polsce spędził niespełna pół roku. Częste przeziębienia spowodowane surowym klimatem sprawiły jednak, że w listopadzie 1923 r. musiał powrócić do Watykanu, gdzie rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Z relacji świadków wynika, że po powrocie do Włoch ks. Giovanni Battista Montini nie zapomniał pobytu w Warszawie i jeszcze przez wiele miesięcy po powrocie do Rzymu uczył się języka polskiego, a po wybuchu II wojny światowej cytował z pamięci „Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza.

W 1954 r. Papież mianował go arcybiskupem Mediolanu, a 15 grudnia 1958 r. na konsystorzu papież Jan XXIII mianował go kardynałem. Po śmierci Jana XXIII, w trzecim dniu konklawe, został wybrany na Papieża i przyjął imię Paweł VI. Zmarł 6 sierpnia 1978 r. w Castel Gandolfo.

PAP

drukuj