fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Poczta Polska: Tylko do końca kwietnia br. listy polecone z tradycyjnym znaczkiem

Tylko do końca kwietnia br. wysyłka listów poleconych będzie możliwa z opłatą w postaci tradycyjnych znaczków pocztowych – poinformowała w środę Poczta Polska.

Od 1 maja br. na listach poleconych krajowych i zagranicznych w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka „R”, na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę.

Rozwiązanie to – jak czytamy – przygotowano by uprościć zasady nadawania korespondencji poleconej, ustandaryzować formy opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane i przyspieszyć proces obsługi klientów w placówkach pocztowych. Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. „zwykłych”.

W informacji wskazano, że listy polecone stanowią 1/3 przesyłek całej korespondencji listowej. Zaznaczono, że dla klientów umownych, Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co usprawnia proces logistyczny związany z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji. Przypomniano, że listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Napisano, że klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej: priorytetową – z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania (pod warunkiem nadania listu do godziny 15:00) oraz ekonomiczną – z przewidywanym terminem realizacji usługi w ciągu 3 dni roboczych, po dniu nadania. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru w formie papierowej lub dla sądów i innych klientów umownych – elektronicznej.

Zaznaczono, że Poczta Polska, jako narodowy propagator filatelistyki, nadal będzie wydawać znaczki dla hobbystów. W najbliższym czasie zaplanowane są m.in. emisje znaczków: „Owady pożyteczne”, „Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021”, „Powstania Śląskie”, „Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie”.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl