Papież zatwierdził dekrety o cudach do kanonizacji papieża Pawła VI i arcybiskupa Romero

Papież Franciszek zatwierdził dekrety o cudach potrzebnych do kanonizacji papieża Pawła VI i męczennika z Salwadoru, księdza arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero – poinformował Watykan. Papież uznał też dekret o heroiczności cnót księdza Bernarda Łubieńskiego.

Uznanie cudów przypisywanych wstawiennictwu zmarłego w 1978 roku papieża Montiniego oraz ks. arcybiskupa Romero, zastrzelonego przez szwadron śmierci w czasie odprawiania Mszy świętej w 1980 roku, to zapowiedź rychłego ogłoszenia ich świętymi.

Według nieoficjalnych zapowiedzi, kanonizacja błogosławionego Pawła VI odbędzie się w październiku na zakończenie synodu biskupów w Watykanie na temat młodzieży.

Nie wiadomo, kiedy ks. abp Romero zostanie ogłoszony świętym. Pojawiła się hipoteza, że być może nastąpi to w styczniu przyszłego roku, przy okazji podróży Franciszka do Ameryki Łacińskiej na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Przypomina się, że arcybiskup z Salwadoru jest jedną z najważniejszych postaci Kościoła w tamtej części świata.

Na liście kilkunastu dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zaaprobowanych przez Papieża i ogłoszonych przez watykańskie biuro prasowe, jest też dokument o uznaniu heroiczności cnót księdza Bernarda Łubieńskiego (1846-1933), redemptorysty i misjonarza. Pracował on jako duszpasterz w Anglii, a następnie prowadził działalność misyjną w wielu rejonach Polski pod zaborami, wśród Polaków w Westfalii i na Kaukazie. Jego praca przyczyniła się do powstania nowych klasztorów redemptorystów w Polsce. Proces beatyfikacyjny o. Bernarda Łubieńskiego trwa w Watykanie od 1982 roku.

PAP/RIRM

drukuj