fot. www.redemptor.pl

Ks. abp Bahar Warda CSsR z Iraku: Iracka młodzież ma dobre zdanie o papieżu Franciszku

W piątek Ojciec Święty Franciszek uda się do Iraku. Ks. abp Bashar Warda CSsR, chaldejski redemptorysta, który przyjmie Ojca Świętego w Erbilu 7 marca 2021 r., podkreślił jest przekonany, że szacunek narodu irackiego będzie wzrastał w stosunku do wspólnoty chrześcijańskiej, która przez lata była dziesiątkowana wojną, terroryzmem i prześladowaniami.

Hasłem papieskiej wizyty są słowa „Wszyscy jesteście braćmi”.

„Szacunek narodu irackiego dla społeczności chrześcijańskiej będzie wzrastał. Mieszkańcy Iraku niewiele o nas wiedzą. Mamy nadzieję, że zdają sobie sprawę, że nie jesteśmy gośćmi ale od zawsze mieszkańcami tego kraju” – wskazał ks. abp Bashar Warda CSsR.

Jeszcze w 2003 r. społeczność chrześcijańska w Iraku liczyła 1,5 mln wiernych. Dziś to już niecałe 500 tysięcy. Ojciec Święty jutro po południu przyleci do Bagdadu i zostanie powitany przez premiera Mustafę al Khadimi. Oficjalna ceremonia powitalna odbędzie się w pałacu prezydenckim. Następnie będzie miała miejsce kurtuazyjna wizyta u prezydenta Iraku, Barhama Saliha, oraz spotkanie z władzami. Papież spotka się później z biskupami, kapłanami, zakonnikami, klerykami i katechistami w syryjskiej katolickiej katedrze Matki Bożej Zbawienia.

W sobotę Papież poleci do Nadżafu, świętego miasta szyickiego, gdzie spotka się z wielkim ajatollahem Alim Al Sistani.

„Islam w Iraku jest w większości szyicki” – przypomniał ks. abp Bashar Warda CSsR.

W niedzielę papież Franciszek poleci do Erbilu, gdzie zostanie powitany przez władze religijne i cywilne autonomicznego regionu irackiego Kurdystanu. Następnie weźmie udział w Mosulu w modlitwie za ofiary wojny w Hosh al-Bieaa (Plac Kościelny), a następnie w Qaraqosh, gdzie odwiedzi lokalną wspólnotę chrześcijańską i odmówi z nią Anioł Pański. Po południu powróci do Erbilu, aby odprawić Mszę św. na stadionie.

Ks. abp Bashar Warda CSsR podkreślił, że jest to trudna zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i pandemii COVID-19. Władze kurdyjskiego regionu „traktują bezpieczeństwo Papieża w bardzo poważny sposób, zatrudniając 10  tys. pracowników ochrony”. Ograniczona liczba  wiernych będzie mogła wziąć udział we Mszy świętej na stadionie w Erbilu.

„Przygotowaliśmy tylko 10 tys. biletów, chociaż może pomieścić trzy razy tyle” – dodał.

Część irackiego społeczeństwa ma negatywne nastawienie do papieskiej podróży.

„Niektórzy fundamentalistyczni duchowni w mediach społecznościowych przyjmują wrogie nastawienie do podróży Papieża” – przyznał ks. abp Bashar Warda CSsR.

Kapłan podkreślił, że iracka młodzież ma inne zdanie o Ojcu Świętym.

„Zauważyli jak często i jak współczująco Papież mówił o sytuacji w Syrii i Iraku ” – podsumował ks. abp Bashar Warda CSsR.

Papież opuści Bagdad rano 8 marca 2021 roku.

Harmonogram podróży Ojca Świętego do Iraku można znaleźć [tutaj].

redemptor.pl/radiomaryja.pl

drukuj