100 lat misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu. W tym mieście w niedzielę, 28 lutego, uroczystą Mszą świętą w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ks. Piotr Krupa MSF, przełożony prowincjalny, zainaugurował Rok Jubileuszowy, który potrwa do 26 grudnia br.

Z racji panującej epidemii koronawirusa Eucharystię w Wieluniu sprawował jedynie Zarząd Prowincji. W homilii ksiądz prowincjał przypomniał moment przybycia pierwszych misjonarzy do Wielunia, których w imieniu miejscowego duchowieństwa powitał ksiądz dziekan Wincenty Przygodzki. Na zakończenie złożono u stóp obrazu Matki Bożej sto róż jako symboliczne podziękowanie za 100 lat obecności misjonarzy na ziemiach polskich. Ksiądz prowincjał przekazał także na rzecz tamtejszego sanktuarium kielich mszalny jako pamiątkę inauguracji obchodów rocznicowych.

Centralne obchody jubileuszu zaplanowano na 22-24 maja br. Odbywać się będą w sanktuarium w Górce Klasztornej, które uchodzi za najstarsze miejsce objawień Maryi na ziemiach polskich. Jest to zarazem jeden z pierwszych domów zakonnych Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce, który erygowano już dwa lata po przybyciu do Wielunia. Górka Klasztorna była miejscem jednego z największych dramatów w historii zgromadzenia. W 1939 r. hitlerowscy okupanci wywieźli z niej i zamordowali w Paterku, koło Nakła, 30 misjonarzy Świętej Rodziny na czele z ówczesnym prowincjałem ks. Piotrem Zawadą MSF. Z racji Roku Jubileuszowego Penitencjaria Apostolska udzieliła misjonarzom Świętej Rodziny oraz wiernym nawiedzającym powierzone im świątynie łaski odpustu zupełnego.

Obecnie Polska Prowincja Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny liczy 189 profesów, z czego poza granicami kraju, na wszystkich kontynentach, posługuje 63 kapłanów. Prowincja dała Kościołowi Powszechnemu dwóch biskupów misyjnych: na Madagaskarze – ks. bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF i w Papui Nowej Gwinei – ks. bp Dariusz Kałuża MSF.

Polscy kapłani posługują m. in. na Kubie, na Madagaskarze, w Papui Nowej Gwinei, za kołem podbiegunowym północnym (Norwegia) i na Białorusi. W Polsce, oprócz duszpasterstwa parafialnego, Zgromadzenie posługuje przede wszystkim rodzinom poprzez specjalistyczne ośrodki rekolekcyjne w Bąblinie, w Kazimierzu Biskupim, Górce Klasztornej i na Szczytniku (Kotlina Kłodzka). Troska o rodzinę płynie ze świętorodzinnej duchowości misjonarzy oraz jest wyrazem zaangażowania w przygotowanie dobrej gleby dla powołań misyjnych w kluczu charyzmatu Zgromadzenia: misje-powołania-rodzina.

Marek Gubernat MSF

drukuj