fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Wizyta Papieża w Iraku daje bardzo mocny moralny impuls garstce chrześcijan, która tam pozostała. Módlmy się, żeby pielgrzymka przebiegła w spokoju

Wizyta Papieża daje bardzo mocny moralny impuls garstce chrześcijan, która tam pozostała. W 2003 roku w Iraku było 1,5 mln chrześcijan, a dzisiaj są różne dane – oficjalne mówią o 250 tys. chrześcijan, inne mówią, że poniżej 100 tys. Jest to niezmiernie ważna, niebezpieczna i interesująca pod wieloma względami pielgrzymka. Módlmy się, żeby pielgrzymka przebiegła w spokoju – akcentował ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ojciec Święty Franciszek w dniach od 5 do 8 marca będzie przebywał z podróżą apostolską w Iraku. W kraju tym chrześcijanie od wielu lat są prześladowani przez tzw. Państwo Islamskie i regularnie z niego emigrują. [czytaj więcej] 

– Jest to niezmiernie ważna, niebezpieczna i interesująca pod wieloma względami pielgrzymka. Spróbuję skomentować to słowami patriarchy księdza kardynała Louisa Sako, zwierzchnika Kościoła chaldejskiego – najważniejszego Kościoła w Iraku. Kiedy byliśmy z ks. abp. Stanisławem Gądeckim w Bagdadzie na święceniach biskupów chaldejskich, to powiedział (ks. kard. Louis Sako – przyp. red.) w obecności przedstawicieli rządu: „Bardzo dziękujemy za pomoc materialną, bo bez niej byśmy nie przeżyli. (…) Natomiast niezmiernie cenimy sobie waszą obecność, bo dajecie w ten sposób znak naszym ministrom, naszemu rządowi i większości muzułmańskiej, że o tutejszej garstce chrześcijan ktoś myśli i modli się w dalekiej Polsce” – wspominał ks. prof. Waldemar Cisło.

Z powodu prześladowań ze strony bojówek terrorystycznych po inwazji tzw. Państwa Islamskiego w 2014 r. liczba wyznawców Chrystusa w Iraku znacząco spadła.

– Wizyta Papieża daje bardzo mocny moralny impuls garstce chrześcijan, która tam pozostała. W 2003 roku w Iraku było 1,5 mln chrześcijan, a dzisiaj są różne dane – oficjalne mówią o 250 tys. chrześcijan, inne mówią, że poniżej 100 tys. Co roku ich ubywa, bo emigrują. Jeśli nic nie zrobimy, to grozi temu państwu wymazanie chrześcijaństwa z mapy Iraku. (…) Wiele wycierpieli – pamiętamy wypędzania, mordy, niszczone świątynie – mówił gość „Aktualności dnia”.

Nie wszyscy, którzy uciekli z Iraku po ataku ISIS, chcą wracać do ruin swoich domów, ponieważ się boją.

– Jeśli nic nie zrobimy, Irak pozostanie bez chrześcijan. Oni mają do nas słuszne pretensje, dlatego Papież pokutuje, bo mamy za co pokutować. Czują się pozostawieni sami sobie. (…) Dla mediów informacyjnych to nie jest już interesujący news, kiedy zginęło 20-30 osób. To się po prostu niestety – przepraszam za użycie takiego słowa – znudziło. Oni cierpią tak, jak cierpieli. To jest dramat dzisiejszego świata, że przestaliśmy o nich mówić – zauważył dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia PKWP.

Papież Franciszek przekazał, że podczas pielgrzymki spotka się przede wszystkim z „Kościołem męczenników”, a także z innymi liderami religijnymi.

„Mam nadzieję, że uczynimy kolejny krok do przodu, żeby budować braterstwo” – akcentował Ojciec Święty.

– Papież ma zacięcie ekumeniczne, niektórzy mówią, że to „nadzieja wbrew nadziei”. Pamiętamy jego spotkania w Egipcie na uniwersytecie Al-Azhar, na Bliskim Wschodzie. Tutaj też są zaplanowane spotkania z najwyższymi przedstawicielami świata islamu. To na pewno jest konieczne, bo na Bliskim Wschodzie nie mamy wyboru: albo będziemy żyli obok siebie i ze sobą, jak to było do momentu, gdy Państwo Islamskie nie wprowadziło terroru i mordu, albo będziemy się wyżynać. (…) Dialog międzyreligijny jest bardzo ważny – zwracał uwagę duchowny.

Ks. prof. Waldemar Cisło podkreślił, że w tym momencie bardzo ważna jest modlitwa za Ojca Świętego i jego podróż, gdyż jest to bardzo oczekiwana, ale zarazem niebezpieczna wizyta.

– Módlmy się, żeby doszło do pielgrzymki. Jeszcze za życia św. Jana Pawła II chciano, żeby Ojciec Święty się tam pojawił, potem Benedykt XVI, ale warunki nie pozwalały przyjąć tak ważnej osobistości, żeby zapewnić jej minimalne bezpieczeństwo. Ufajmy, że Pan Bóg pozwoli, żeby Ojciec Święty Franciszek w spokoju odbył bardzo ważną pielgrzymkę dla tak umęczonego tamtejszego Kościoła. (…) Módlmy się, żeby pielgrzymka przebiegła w spokoju  – zaapelował rozmówca Radia Maryja.  

Harmonogram podróży Ojca Świętego do Iraku można znaleźć [tutaj].

Całą rozmowę z ks. prof. Waldemarem Cisło w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj