fot. https://pixabay.com/pl/photos/szczepionki-mapa-%C5%9Bwiata-europa-5755081/

Świat walczy z trzecią falą pandemii koronawirusa

Na całym świecie trwa walka z koronawirusem. Niemcy przedłużają lockdown do 28 marca. Europejska Agencja Leków rozpoczęła przyspieszoną ocenę kolejnej szczepionki przeciw COVID-19. To Sputnik V, który został opracowany przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii. 

Ponad połowa Europy odnotowuje rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.

– W ubiegłym tygodniu liczba nowych przypadków COVID-19 w Europie wzrosła o 9 procent, do nieco ponad miliona. To zakończyło obiecujący sześciotygodniowy spadek liczby nowych przypadków. (…) Widzimy odrodzenie w Europie Środkowej i Wschodniej. Pojawiła się również liczba nowych przypadków w kilku krajach Europy Zachodniej, w których wskaźniki były już wysokie – wskazywał Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę.

W walce z pandemią mają pomóc szczepienia.

– Ostatnie dane dotyczące szczepionek Pfizer i AstraZeneca są zachęcające. Myślę, że doprowadzą nas do przeglądu wcześniejszych zaleceń, które zostały sformułowane. Skuteczność jednej dawki szczepionek Pfizer i AstraZeneca jest znana, ale stosowanie dwóch dawek szczepionki nadal pozostaje w obecnej formie – ocenił Siddhartha Datta, specjalista ds. szczepionek.

Europejska Agencja Leków rozpoczęła przyspieszoną ocenę szczepionki Sputnik V, opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii. Analiza będzie kontynuowana do czasu uzyskania wystarczających dowodów na udzielenie formalnego wniosku o dopuszczenie do obrotu. Tymczasem Niemcy – po ostatnich badaniach – zezwolą na stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca dla osób powyżej 65. roku życia.

Prawdopodobnie Niemiecka Agencja Szczepień, a my chętnie zastosujemy się do jej zaleceń, dopuści AstraZeneca dla grup osób starszych. Najnowsze badania dostarczyły dowodów – ogłosiła Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Do tej pory niemiecki rząd nie dopuszczał stosowania szczepionki AstraZeneca dla osób powyżej 65. roku życia, argumentując to brakiem wystarczających danych naukowych. Wcześniej na szczepienia tym preparatem seniorów cierpiących na choroby współistniejące zdecydowała się Francja. Mimo trwających szczepień cały czas obowiązuje reżim sanitarny. Kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. Zarazem przedstawiono kilka opcji poluzowań restrykcji w zależności od rozwoju sytuacji. Pierwsze poluzowanie powinno wejść w życie w poniedziałek. Ma być złagodzone ograniczenie prywatnych kontaktów. Dramatyczna sytuacja panuje w Brazylii.

„Scenariusz jest niepokojący, gdyż liczba zakażeń i zgonów gwałtownie wzrasta. Rośnie też liczba osób z zespołem ostrej niewydolności oddechowej. W 19 z 27 stanów kraju zajęte jest 80 proc. łóżek na intensywnej terapii” – podała Fundacja Fiocruz, która jest związana z brazylijskim ministerstwem zdrowia.

Odnotowano tam w środę największą od początku pandemii liczbę zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem. Zmarło 1910 osób, a od początku pandemii blisko 260 tys. chorych. Oznacza to, że w Brazylii koronawirus zabijał co 45 sekund.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl