Papież: walczmy z wykluczeniem i brakiem stabilizacji wśród młodych ludzi

Papież Franciszek, otwierając synod biskupów na temat młodzieży, wezwał jego uczestników, aby działali na rzecz likwidacji niestabilności, wykluczenia i przemocy, na jakie jest narażona. Przyznał, że struktury Kościoła oddalają go od młodych ludzi.

Obrady synodu w Watykanie, które potrwają do 28 października, odbywają się pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

„Ojcowie synodalni, Kościół patrzy na was z ufnością i miłością” – mówił Papież w homilii w czasie Mszy św. na placu Świętego Piotra.

„Niech Duch daje nam łaskę, abyśmy byli ojcami synodalnymi namaszczonymi darem marzeń i nadziei, byśmy mogli ze swej strony namaścić naszych młodych darem proroctwa i wizji” – modlił się Ojciec Święty.

Wzywał, by Kościół był „żywą pamięcią”, która „nie pozwala się stłumić i zniszczyć prorokom nieszczęść i kataklizmów”, także „przez nasze ograniczenia, błędy i grzechy”.

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że zgromadzenie biskupów zdolne jest do „powiększenia horyzontów, poszerzenia serc i przekształcenia struktur”, które „dzisiaj nas paraliżują, oddzielają od młodych ludzi”. W rezultacie – podkreślił Papież – młode pokolenia pozbawione są wsparcia ze strony wspólnoty wiary, „perspektywy sensu i życia”.

Zwracając się do biskupów z całego świata, Ojciec Święty wskazał, że „nadzieja rzuca nam wyzwanie” i „żąda od nas, abyśmy powstali i spojrzeli prosto w twarze ludzi młodych i wyszli naprzeciw sytuacjom, w których się znajdują”. Nadzieja ta – zauważył Papież – „każe nam pracować nad zniesieniem sytuacji braku perspektyw, wykluczenia i przemocy, na które narażeni są nasi młodzi”.

Ojciec Święty apelował o podjęcie walki ze wszystkim, co przeszkadza w tym, aby życie młodych ludzi rozwijało się w sposób godny.

„Oni żądają i wymagają od nas twórczego poświęcenia, dynamiki inteligentnej, entuzjastycznej i pełnej nadziei oraz byśmy nie pozostawiali ich samych w rękach wielu handlarzy śmierci, którzy uciskają ich życie i przysłaniają ich wizję” – zaznaczył Papież.

Przestrzegał ojców synodalnych przed postawami, w wyniku których „ważne staje się to, co drugorzędne, a drugorzędnym to, co ważne”. Prosił o dar „szczerego słuchania”, wolnego „od uprzedzeń”. Apelował, by nie ulec pokusie popadnięcia w ton moralizatorski czy elitarystyczny i by nie ulec „powabowi ideologii abstrakcyjnych”, które nie odpowiadają rzeczywistości.

Papież odnotował w homilii z wyraźnym wzruszeniem, że po raz pierwszy w synodzie uczestniczą dwaj biskupi z Chin, których na jego prośbę powitano oklaskami. Przybyli oni kilka dni po podpisaniu przez Watykan i władze w Pekinie porozumienia w sprawie nominacji biskupich, co jest ważnym krokiem we wzajemnych relacjach.

Na obrady przybyło ponad 260 ojców synodalnych. Jest wśród nich czterech polskich biskupów: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Nowej Ewangelizacji ks. abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży ks. bp Marek Solarczyk i delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców ks. bp Marian Florczyk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl