fot. PAP/EPA

Papież przyjął Mahmuda Abbasa i nazwał go „aniołem pokoju” 

Papież Franciszek przyjął w sobotę przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, którego nazwał „aniołem pokoju”. Tematem rozmów Abbasa z papieżem i jego współpracownikami była konieczność wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem i walka z terroryzmem.

Kolejne spotkanie Franciszka z szefem władz Autonomii miało wyjątkowo serdeczny i bezpośredni klimat – zauważyli obserwujący je dziennikarze. Odnotowali, że Abbas powitał papieża słowami: „Widzę, że odmłodniałeś”.

Franciszek podarował przywódcy palestyńskiemu medal z wizerunkiem Anioła Pokoju, który – jak zauważył – „niszczy złego ducha wojny”.

„Pomyślałem o tobie, bo jesteś aniołem pokoju” – powiedział papież.

Następnie Abbas udał się na rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem.

W wydanym po tych spotkaniach komunikacie Watykan poinformował, że tematem rozmów było między innymi uzgodnione niedawno całościowe porozumienie watykańsko-palestyńskie, dotyczące także „działalności Kościoła katolickiego w Palestynie”.

Wcześniej informowano, że w przygotowanej do podpisania umowie znajduje się faktyczne uznanie państwa palestyńskiego, co jest potwierdzeniem wcześniej wyrażanego stanowiska Stolicy Apostolskiej.

Mówiono także – podał Watykan – o procesie pokojowym z Izraelem. Według oświadczenia wyrażone zostało pragnienie wznowienia bezpośrednich negocjacji między obu stronami w celu znalezienia „sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu”.

„Powtórzone zostało życzenie, by przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej Izraelczycy i Palestyńczycy podjęli z determinacją odważne decyzje na rzecz pokoju” – podał Watykan.

Abbas rozmawiał też za Spiżową Bramą o konfliktach na całym Bliskim Wschodzie i potrzebie walki z terroryzmem oraz dialogu międzyreligijnego.

Przywódca Autonomii Palestyńskiej przyjechał do Watykanu na niedzielną kanonizację dwóch palestyńskich zakonnic żyjących na przełomie XIX i XX wieku: Marii Bauardi i Marii Alfonsyny Danil Ghattas.

PAP/RIRM

drukuj