fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Praca pomaga życiu duchowemu, by nie stawało się spirytualizmem

Podczas audiencji generalnej Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie pracy robotników z całego świata, zwłaszcza tych, którzy wykonują ciężką pracę w kopalniach i fabrykach. Przy tej okazji przypomniał również postać św. Józefa.

Józef, według ewangelistów Mateusza i Marka, był cieślą lub stolarzem. Mieszkańcy Nazaretu, słysząc przemowy Jezusa, pytali, czy nie jest On synem cieśli? Dziwili się Jego wielkiej mądrości i gorszyli się z tego powodu.

– Fakt biograficzny dotyczący Józefa i Jezusa nasuwa mi na myśl wszystkich robotników świata, zwłaszcza tych, którzy wykonują ciężką pracę w kopalniach i niektórych fabrykach. Przypomina o tych, którzy są wyzyskiwani poprzez pracę na czarno, o ofiarach pracy, dzieciach zmuszanych do pracy i tych, którzy grzebią w śmietnikach w poszukiwaniu czegoś pożytecznego na wymianę – powiedział papież Franciszek.

Ojciec Święty swoje myśli i słowa kierował także wobec tych, którzy nie mogą znaleźć pracy. Praca, jak dodał Franciszek, jest ważnym elementem ludzkiego życia, także na drodze do uświęcenia.

– Praca jest miejscem, gdzie wyrażamy siebie, czujemy się użyteczni i uczymy się wielkiej lekcji konkretności, która pomaga życiu duchowemu, by nie stawało się spirytualizmem – wyjaśnił Papież.

Ojciec Święty wraz z wiernymi odmówił modlitwę do św. Józefa, którą w 1969 roku po raz pierwszy odmówił św. Paweł VI.

TV Trwam News

drukuj