PAP/EPA

Papież Franciszek: Jeśli nie przebaczymy całkowicie, nie możemy oczekiwać, aby nam przebaczono

Jeśli nie przebaczymy całkowicie, nie możemy oczekiwać, aby nam przebaczono – wskazał Ojciec Święty Franciszek.

W rozważaniach poprzedzających niedzielną modlitwę Anioł Pański Papież nawiązał do fragmentu ewangelii św. Łukasza, w którym jest mowa o miłości nieprzyjaciół.

Ojciec Święty zaznaczył, że to jest nakaz, a nie coś dowolnego. Nie dla wszystkich, ale dla uczniów, których Jezus nazywa „wy, którzy słuchacie”.

– Doskonale wie, że miłowanie naszych nieprzyjaciół wykracza poza nasze możliwości, ale z tego powodu stał się człowiekiem. Nie po to, aby zostawić nas takimi, jakimi jesteśmy, ale by przekształcić nas w ludzi zdolnych do większej miłości, miłości Jego i naszego Ojca. To jest miłość, którą Jezus daje tym, którzy Go słuchają, a wówczas staje się to możliwe. Z Nim, dzięki Jego miłości i Jego duchowi możemy miłować tych, którzy nas nie kochają, a nawet tych, którzy czynią nam zło – wskazał Papież.

Papież Franciszek zwrócił też uwagę, że to polecenie, by na zniewagę i krzywdę odpowiadać miłością, zrodziło w świecie nową kulturę: „kulturę miłosierdzia, która rodzi prawdziwą rewolucję”.

– Jest to rewolucja miłości, której bohaterami są męczennicy wszystkich czasów, a Jezus zapewnia nas, że nasze postępowanie, naznaczone miłością do tych, którzy wyrządzają nam zło, nie będzie daremne. Mówi: odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone, dawajcie, a będzie wam dane. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie. Musimy przebaczyć, ponieważ Bóg nam przebaczył i zawsze nam przebaczy, a jeśli nie przebaczamy całkowicie, nie możemy oczekiwać, żeby nam przebaczono – akcentował Ojciec Święty.   

Na zakończenie papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów zebranych na placu Św. Piotra.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl