fot. redemptorysci.krakow.pl

Prezydium PRDEZ o małżeństwie i rodzinie na emigracji

Duszpasterstwo małżeństw i rodzin na emigracji, ich polaryzacja w podejściu do wiary i Kościoła, to główne tematy obrad Prezydium Polskiej Rady Duszpasterstwa Europy Zachodniej (PRDEZ), które zakończyły się w niedzielę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Po zakończonych obradach Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji ks. bp Wiesław Lechowicz, który jest przewodniczącym PRDEZ powiedział PAP: „Obserwujemy, że duża ilość małżeństw i rodzin żyje w perspektywie zainteresowań Kościołem i duszpasterstwem prowadzonym przez Kościół na emigracji”. Podkreślił jednocześnie, że da się zauważyć też, że „duża ilość małżeństw i rodzin na emigracji oddala się od Kościoła, zapomina o swoich korzeniach religijnych”.

Dodał, że przedmiotem zainteresowania Prezydium PRDEZ była też kwestia związków niesakramentalnych, która jest dużym wyzwaniem duszpasterskim na emigracji, a także tzw. małżeństwa mieszane – osób o różnych religiach, jak również małżeństwa narodowościowe o różnej kulturze, tradycji i języku podstawowym.

„To są bardzo istotne problemy, z którymi polscy duszpasterze muszą się zmierzyć” – zaznaczył w rozmowie z PAP ks. bp Lechowicz.

Podkreślił też, że z duszpasterstwem małżeństw i rodzin na emigracji wiążą się jeszcze takie problemy jak ochrona życia, troska o życie, troska o duszpasterstwo młodzieży w kontekście wychowania do dojrzałości chrześcijańskiej oraz dbałość o to, by emigracja i naturalna chęć zarobkowania nie prowadziła do „zerwania więzi rodzinnych, separacji małżeństw, a nawet rozwodów”.

„Jako Polska Rada Duszpasterstwa Europy Zachodniej chcemy do tego wszystkiego się odnieść. Na jednym spotkaniu nie jesteśmy w stanie rozwiązać tych wszystkich problemów. Dlatego postanowiliśmy, że przez najbliższe cztery lata będziemy podejmować tematy związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin na emigracji” – powiedział PAP ks. bp Lechowicz.

Zapytany, co jest głównym zadaniem PRDEZ, ks. bp Lechowicz odpowiedział: „Przygotowanie zebrania Rady, która spotyka się raz do roku w różnych krajach Europy. Najbliższe spotkanie odbędzie się jesienią w Zakopanem i będzie poświęcone duszpasterstwu małżeństw i rodzin”. Stąd – jak poinformował ks. bp Lechowicz – głównym tematem spotkania Prezydium, podobnie jak obradującej w piątek przed południem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, były kwestie dotyczące małżeństw i rodzin.

Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej (PRDEZ) jest jedną ze struktur ułatwiających duszpasterstwo polskiej emigracji. Skupia przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. PRDEZ tworzy płaszczyznę do refleksji i dialogu oraz stanowi inspirację do podejmowania duszpasterskich działań na rzecz umocnienia wiary Polaków żyjących w Europie i obrony ich prawa do posiadania własnego duszpasterstwa w krajach osiedlenia. PRDEZ została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzi obecnie 75 osób, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którym obecnie jest ks. bp Wiesław Lechowicz. Wspiera go 8-osobowe Prezydium Rady.

Celem PRDEZ jest wspieranie Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w wykonywaniu jego funkcji oraz służenie mu radą przy rozwiązywaniu istotnych problemów personalnych i organizacyjnych, związanych z duszpasterstwem polskojęzycznym w poszczególnych krajach. Tworzenie wspólnej opiniotwórczej platformy osób duchownych, zakonnych i świeckich dla wymiany myśli i doświadczeń oraz współdziałania w zakresie planowania i prowadzenia duszpasterstwa dla Polaków żyjących poza granicami ojczystego kraju. Wyznaczanie kierunków pracy duszpasterstwa emigracyjnego z uwzględnieniem programów duszpasterskich Kościoła w Polsce oraz Kościołów partykularnych. Troszczenie się o przekazywanie religijnych i patriotycznych tradycji nowym pokoleniom Polaków na emigracji. Reprezentowanie emigracyjnych wspólnot w diecezjalnych, krajowych i europejskich strukturach katolików świeckich.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl