Papieskie intencje na sierpień

Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i misyjnej. Wyznaczane są ze znacznym wyprzedzeniem. Obecne zatwierdził jeszcze Benedykt XVI pod koniec 2011 r. Pierwsza z nich to: „Aby rodzice i wychowawcy pomagali nowym pokoleniom wzrastać mając prawe sumienie i zgodnie z nim żyjąc”.

Papież Franciszek ponad miesiąc temu przed niedzielną modlitwą maryjną Anioł Pański 23 czerwca mówił o chrześcijanach, którzy są wierni Chrystusowi, „pełniąc swe obowiązki z miłością, zgodnie z Jezusową logiką daru, poświęcenia”.

Pomyślmy, ilu ojców i matek każdego dnia praktykuje wiarę, oddając konkretnie swe życie dla dobra rodziny!(…) Ilu księży, zakonników, sióstr pełni ofiarnie służbę dla królestwa Bożego! Ilu młodych rezygnuje z własnej korzyści, by poświęcać się dzieciom, niepełnosprawnym, starcom. Jakże wiele osób płaci wysoką cenę za opowiedzenie się po stronie prawdy. Jak wielu prawych ludzi woli pójść pod prąd, by nie wyprzeć się głosu sumienia, głosu prawdy! Są to ludzie prawi, którzy nie boją się iść pod prąd! Nie obawiajmy się! Wam młodym mówię: nie lękajcie się iść pod prąd, kiedy chcą nas okraść z nadziei, kiedy proponują nam zepsute wartości, które są jak zepsuta żywność i szkodzą nam. A wy, młodzi, bądźcie w tym pierwsi. Idźcie pod prąd i bądźcie dumni właśnie z tego, że idziecie pod prąd. Zapamiętajcie to sobie dobrze: Nie lękajcie się iść pod prąd! Bądźcie odważni! Bo jak nie chcemy jeść zepsutej żywności, tak samo nie przyjmujmy też tych wartości, które są zepsute, rujnują nam życie i odbierają nadzieję – mówił papież Franciszek.

Papież poleca nam też intencję misyjną na każdy miesiąc. W sierpniu mamy się modlić, „aby Kościoły partykularne kontynentu afrykańskiego, wierne przesłaniu ewangelicznemu, przyczyniały się do budowania pokoju i sprawiedliwości”. Przed dwoma laty, 19 listopada 2011 r., Benedykt XVI podczas swojej ostatniej podróży na Czarny Ląd podpisał w Beninie posynodalną adhortację apostolską Africae munus. Powiedział wtedy:

 – Drugie Zgromadzenie Specjalne dla Afryki skupiło się na zagadnieniu pojednania, sprawiedliwości i pokoju. Chodzi o sprawy ważne dla świata w ogóle, ale nabierają one bardzo szczególnej aktualności w Afryce. Wystarczy wspomnieć o napięciach, aktach przemocy, wojnach, niesprawiedliwości, nadużyciach wszelkiego rodzaju, nowych i dawnych, jakie naznaczyły obecny rok. Główny temat dotyczył pojednania z Bogiem i z bliźnim. Kościół pojednany w swym łonie i między wszystkimi swymi członkami będzie mógł stać się proroczym znakiem pojednania na szczeblu społeczeństwa, każdego kraju i całego kontynentu – mówił Ojciec Święty.

Radio Watykańskie/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl