fot. PAP/EPA

Papież Franciszek wystosował apel o szacunek dla najsłabszych i odwagę przebaczenia

Obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ojciec Święty przewodniczył Mszy św. w watykańskiej bazylice. W obchodzony w sobotę Światowy Dzień Pokoju apelował o szacunek dla najsłabszych, krzewienie sprawiedliwości i o odwagę przebaczania.

Podczas Mszy św. w bazylice watykańskiej Papież Franciszek przypomniał, że Maryja widząc, jakiej nędzy doznaje jej Syn, rodząc się w ubogiej stajence, nie złościła się, nie traciła Ducha, ale milczała. Maryja zachowała i rozważała to w swoim sercu. Ojciec Święty wskazywał, abyśmy nauczyli się od Matki Bożej takiej postawy – zachowywać rozważając, bo i nam zdarza się, że musimy znosić pewne „skandale stajenki”.

– Życzymy sobie, aby wszystko szło dobrze, a potem pojawia się niespodziewany problem, jak grom z jasnego nieba. Dochodzi do bolesnego zderzenia oczekiwań z rzeczywistością. Dzieje się tak również w wierze, gdy radość Ewangelii zostaje wystawiona na próbę przez trudną sytuację, w której się znajdujemy. Ale dziś Matka Boża uczy nas, jak czerpać korzyści z kolizji. Pokazuje nam, że jest to konieczne, że jest to wąska droga, aby dotrzeć do celu – krzyż, bez którego nie można zmartwychwstać. Jest to jakby bolesny poród, który rodzi wiarę bardziej dojrzałą – wskazał Biskup Rzymu.

Ojciec Święty podkreślał, że nowy rok rozpoczyna się pod znakiem Matki.

„Spojrzenie macierzyńskie jest drogą do odrodzenia i rozwoju. Matki i kobiety patrzą na świat nie po to, by go wykorzystywać, ale po to, by miał on życie. Patrząc sercem, udaje im się łączyć marzenia i konkrety” – mówił papież Franciszek.

– Podczas gdy matki dają życie, a kobiety strzegą świata, wszyscy działajmy na rzecz promowania matek i ochrony kobiet. Jak wiele jest przemocy wobec kobiet! Dość tego! Zranienie kobiety to znieważenie Boga, który wziął człowieczeństwo z niewiasty – podkreślił Ojciec Święty.

W południe Biskup Rzymu spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W obchodzony po raz 55. Światowy Dzień Pokoju mówił, że „jeśli staniemy się budowniczymi braterstwa, będziemy w stanie powiązać na nowo nici świata rozdartego wojną i przemocą”. Podkreślał, że „pokój jest także naszym zaangażowaniem. Wymaga od nas uczynienia pierwszego kroku i konkretnych gestów.”

– Jest on budowany poprzez poszanowanie dla ostatnich, krzewienie sprawiedliwości, odwagę przebaczenia, która gasi ogień nienawiści. Potrzebuje on także pozytywnego spojrzenia, abyśmy zawsze patrzyli – zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie – nie na zło, które nas dzieli, lecz na dobro, które nas może zjednoczyć. Nie trzeba się załamywać i narzekać, lecz  zakasać rękawy, aby budować pokój – zaznaczył Papież.

Jak mówił Ojciec Święty, prawdziwie możemy „budować pokój tylko wtedy, gdy mamy go w naszych sercach; tylko wtedy, gdy otrzymujemy go od Księcia Pokoju”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl