Korzystanie z dzwonów i nagłośnienia nabożeństw jest w pełni legalne. Instytut „Ordo Iuris” udostępnia analizę prawną

W okresie pandemii COVID-19 możliwość uczestnictwa w nabożeństwach jest bardzo poważnie ograniczana. Dochodzi jednak także do innych prób utrudniania swobody wykonywania kultu religijnego. Sięgając do przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska, próbuje się ograniczać możliwość korzystania z kościelnych dzwonów czy nagłaśniania nabożeństw na zewnątrz świątyń, co utrudnia uczestnictwo w obrzędach osobom, które nie dostały się do kościoła ze względu na wprowadzone limity wiernych. Instytut „Ordo Iuris” w analizie przypomina, że nie istnieją żadne przepisy wprost ograniczające używanie dzwonów i urządzeń nagłaśniających. Prawnicy postulują także zmiany jednoznacznie wyłączające te praktyki spod zakresu obowiązywania ustawy Prawo ochrony środowiska.

Afrykańscy biskupi sprzeciwiają się ideologii gender promowanej przez ONZ  

Biskupi Kenii i Etiopii wyrazili zaniepokojenie stanowiskiem Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie polityki równości seksualnej. Ich zdaniem ONZ coraz bardziej wspiera radykalne ideologie oparte na teorii gender, a tym samym dąży do zatarcia wszelkich różnic między kobietami i mężczyznami. „Takie stanowisko podważa zdobycze ludzkości w dziedzinie praw człowieka, może zniszczyć lata pracy w dziedzinie ochrony praw najsłabszych, tzn. kobiet i dzieci” – czytamy w komunikacie biskupów.

Ks. abp M. Jędraszewski: Bez uwzględnienia węzła chrześcijaństwa, narodu i polskiego państwa nie jesteśmy w stanie zrozumieć siebie jako Polacy

Chrzest i chrześcijaństwo, naród polski i polska państwowość łączą się ze sobą nierozerwalnie. Nie jesteśmy w stanie zrozumieć siebie jako Polacy bez uwzględnienia tego węzła chrześcijaństwa, narodu i polskiego państwa – mówił ks. abp Marek Jędraszewski w kościele Zesłania Ducha Świętego w Krakowie odwołując się do 1055. rocznicy Chrztu Polski. W czasie Mszy św. metropolita krakowski poświęcił nowe organy w świątyni na Ruczaju.

Jasna Góra: Msza św. w intencji motocyklistów

Transmitowaną w mediach Mszę św. w intencji motocyklistów, zamiast dorocznego Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego, zorganizowano w niedzielę na Jasnej Górze. W homilii ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy mówił o potrzebie dawania świadectwa prawdy o Chrystusie.

Ks. prof. Henryk Witczyk: Potrzebujemy dziś tlenu Ewangelii

Dla duszy narodu, dla duszy każdego Polaka, jako taki tlen ożywiający, dodający sił, konieczna jest Ewangelia. I to nie Ewangelia leżąca na półce, ale Ewangelia, którą otwieramy, czytamy modlitewnie – podkreślił ks. prof. Henryk Witczyk. W rozmowie z Telewizją Trwam mówił o szczegółach Narodowego Czytania Pisma Świętego, które zachęca nas, byśmy sięgnęli po Ewangelię wg św. Marka.

Nowy dyrektor KBO ŚDM ks. M. Wilk: Trwa przygotowanie polskiej wersji hymnu ŚDM w Lizbonie

Przygotowania do Światowych Dnia Młodzieży w Lizbonie idą do przodu. Od maja, każdego 23 dnia miesiąca, będziemy modlić się za spotkanie młodych z Papieżem. Trwa również przygotowanie polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży – powiedział nowy dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, ks. Mariusz Wilk.