
Korzystanie z dzwonów i nagłośnienia nabożeństw jest w pełni legalne. Instytut „Ordo Iuris” udostępnia analizę prawną
W okresie pandemii COVID-19 możliwość uczestnictwa w nabożeństwach jest bardzo poważnie ograniczana. Dochodzi jednak także do innych prób utrudniania swobody wykonywania kultu religijnego. Sięgając do przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska, próbuje się ograniczać możliwość korzystania z kościelnych dzwonów czy nagłaśniania nabożeństw na zewnątrz świątyń, co utrudnia uczestnictwo w obrzędach osobom, które nie dostały się do kościoła ze względu na wprowadzone limity wiernych. Instytut „Ordo Iuris” w analizie przypomina, że nie istnieją żadne przepisy wprost ograniczające używanie dzwonów i urządzeń nagłaśniających. Prawnicy postulują także zmiany jednoznacznie wyłączające te praktyki spod zakresu obowiązywania ustawy Prawo ochrony środowiska.











