Nowy dyrektor KBO ŚDM ks. M. Wilk: Trwa przygotowanie polskiej wersji hymnu ŚDM w Lizbonie

Przygotowania do Światowych Dnia Młodzieży w Lizbonie idą do przodu. Od maja, każdego 23 dnia miesiąca, będziemy modlić się za spotkanie młodych z Papieżem. Trwa również przygotowanie polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży – powiedział nowy dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, ks. Mariusz Wilk.

Biskupi obradujący w marcu br. w Warszawie podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wybrali ks. dr Mariusza Wilka z diecezji radomskiej dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Zastąpił na stanowisku ks. Emila Parafiniuka z diecezji warszawsko-praskiej.

Pytamy o przygotowania do ŚDM w Lizbonie ks. Wilk poinformował, że „idą one do przodu, choć może nie tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali”.

„Tymczasem nie mamy żadnej informacji o tym, że ŚDM w Lizbonie zostaną ponownie przesunięte” – zaznaczył.

„Zgodnie z tym, co zaplanował Komitet Organizacyjny w Lizbonie, począwszy od maja, każdego 23 dnia miesiąca będziemy modlić się za najbliższe spotkanie młodych z Papieżem, które odbędzie się w Portugalii” – dodał duchowny.

Wspomniał również, że trwa przygotowanie polskiej wersji hymnu ŚDM.

Mówiąc o planach na przyszłość, podkreślił, że zależy mu także na koordynacji działań podejmowanych przez różne ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia w Kościele w Polsce, by mogły nawzajem dzielić się swoim doświadczeniem czy przenosić pewne rozwiązania, które sprawdziły się już w jednej diecezji do drugiej.

Jako przykład współpracy wskazał specjalny program online, który na Wielki Post przygotowała archidiecezja krakowska. Skorzystali z niego duszpasterze z kilku innych diecezji.

Poinformował, że trwa obecnie cykl spotkań w gronie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży i koordynatorów ŚDM.

„W czwartek odbył się zjazd duszpasterzy w Zabawie. Wcześniej takie spotkania miały miejsce w Świdnicy i w Lublinie. W najbliższym czasie planowane jest w Kętach (w diecezji bielsko-żywieckiej), w Kaliszu, Siedlcach, Elblągu oraz w Stargardzie Szczecińskim. W spotkaniach biorą także udział także duszpasterze z diecezji przemysko-warszawskiej i wrocławsko-koszalińskiej Kościoła grekokatolickiego” – powiedział ks. Wilk.

„Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną w kraju i związane z nią obostrzenia, nie mamy na razie możliwości na globalne wydarzenia, takie jak diecezjalne czy dekanalne spotkania młodzieży. Planujemy więc skoncentrować naszą aktywność na podejmowaniu różnych inicjatyw na poziomie parafii. W Polsce mają one często spore możliwości zarówno organizacyjne, ludzkie, jak i lokalowe” – zaznaczył duchowny.

Jak dodał, „jest to także duża szansa na ożywienie życia parafialnego”.

„Duszpasterstwo archidiecezji lubelskiej, które mieści się przy parafii św. Józefa, dysponuje dużym zapleczem. Jest np. w stanie zorganizować w tym samym czasie nawet po cztery spotkania po kilka osób, przestrzegając przy tym przepisów sanitarnych” – zwrócił uwagę ks. Wilk.

Podkreślił, że pandemia wymusiła zmianę pracy z młodzieżą.

„Większość inicjatyw trzeba było zorganizować w przestrzeni wirtualnej, co pokazało nowe możliwości komunikacji, a jednocześnie zmobilizowało starszych wiekiem kapłanów do zapoznania się nowoczesnymi osiągnięciami technologicznymi” – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W jego ocenie poważnym pytaniem, na które należy szybko znaleźć odpowiedź, jest to, w jaki sposób po pandemii przemodelować duszpasterstwa. Może się okazać, że w Polsce przyzwyczajeni do „tłumów” będziemy pracować w małych wspólnotach – zauważył.

Ks. Mariusz Wilk jest duszpasterzem akademickim i diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, koordynatorem ŚDM oraz prezesem Fundacji „Młodzi Radom”. Urodził się 15 lipca 1979 roku w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 2005 r. z rąk ks. bp. Zygmunta Zimowskiego. W roku 2014 obronił pracę doktorską z zakresu prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl