„Abyście się stali ofiarą żywą, świętą, Bogu przyjemną” – V dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2021

Piąty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego przebiegał pod hasłem „Abyście się stali ofiarą żywą, świętą, Bogu przyjemną” (por. Rz 12, 1). Szczególna uwaga była poświęcona części liturgii nazywanej „przygotowaniem darów”. Aby głębiej wniknąć w rozważanie tajemnicy Eucharystii, czytania mszalne pochodziły z  uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Afryka. Tak niewiele trzeba, by pomóc

Wspólnymi siłami Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi udało się zebrać środki na zakup generatora tlenu dla szpitala w Antsirabe na Madagaskarze. To tylko jedno z licznych dzieł misyjnych w Afryce wspieranych przez Caritas. Potrzeby na tym kontynencie są ogromne, ale dzięki pomocy z Polski można rozwiązać wiele problemów.

Jubileuszowy Rok Świętego Jakuba Starszego Apostoła

Obok Roku Świętego Józefa, rok 2021 jest Rokiem Jubileuszowym Świętego Jakuba Starszego Apostoła. Wśród 48 kościołów stacyjnych Roku Jubileuszowego znalazł się kościół pw. św. Jakuba w Kotuszowie w diecezji sandomierskiej. Parafia czci swojego patrona od blisko 800 lat. Centralne uroczystości są tam planowane na 25 lipca, a poprzedzą je misje.

IV dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Czwarty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego przebiegał pod hasłem: Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je. Z racji na przypadającą tego dnia niedzielę 4 lipca pierwsza Msza św. sprawowana była już o godzinie 5.00 rano. Ponieważ pogoda dopisywała, odbyła się ona na dziedzińcu sanktuaryjnym – tak jak wszystkie kolejne. Eucharystii przewodniczył o. Bogusław Augustowski, a kazanie odpustowe dla licznie przybyłych wiernych, pomimo wczesnej pory i chłodnej aury, wygłosił o. Stanisław Patalita CSsR – redemptorysta i misjonarz ludowy z domu zakonnego w Tuchowie. Po zakończeniu Mszy św. o godzinie 6.15 odśpiewane zostały Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Śladami ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: Instytut Prymasowski

Ogromnym dziełem, ale również owocem działalności ks. kard. Stefana Wyszyńskiego jest Instytut Prymasowski. To wspólne dzieło kapłana i osób świeckich, które od początku stało na straży wypełnienia Ślubów Jasnogórskich, a także pomogło w przygotowaniu Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Jego działalność to skarbnica nauczania ks. Prymasa.